Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Uzay zamanı nasıl büküyor,çarşaf gibi düşünürsek dünya zamanı hangi noktadan büküyor?

Çok fazla video izledim bunun hakkında fakat herkes verdiğim linkteki gibi düşünmemizi istiyor fakat o çarşaf gibi düşündüğümüz şey her yerdeyse ay nasıl sabit bir yörüngede hareket ediyor buna anlam getiremiyorum nedenini bilen varsa yazabilir mi merak ediyorum da.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kütlesi olan ŞEYlerin uzay zamanı bükmesi, ekte koymuş olunan görseldeki gibi, ancak bunun 3 boyutlu hali şeklinde gerçekleşmektedir. Orada bükülme etkisinin göze kolay gelen, anlamayı kolaylaştırılan hali verilmiştir. Kütlenin merkezinden başlayarak kütle miktarı oranında uzayzaman dokusu bükülür. Bunu, jöle ile dolu alana giren demir top gibi düşünebiliriz. Top alana girdiğinde jöleyi itecek, kendi kütlesi miktarınca jöle kenarlara itilecektir. İşte uzay zaman da aynen bu şekilde bükülür. Eğim kütle merkezinden kenarlara doğru azalır.

Kütle miktarı gezegenlerde o kadar çok ki, uzay zaman büyük açılarla bükülür ve diğer bütün maddeler uzayda bu bükülmenin etkisine girerler yakınlıkları oranında. Uydular, bu bükülme etkisine girerek, aslında büyük kütleye doğru DÜŞERLER. Bu düşme o kadar yavaş olur ki, bir aynı yörüngede dönüyor zannederiz. Elimizle attığımız bir taş da eğri çizerek yere düşer. Yani dünyanın kütleçekim etkisinde hareket ederek bir daireyi tamamlamak isterken, çok yakın olduğu için daire tamamlanmadan düşer. İşte uydular, uzaklıkları, ve kendilerinin de uzayzamanı bükmelerinden dolayı düşmeleri çok uzun zaman alır. Bu etki tepki bazen de bizim AYımız da olduğu gibi uzaklaşma ile sonuçlanabilir. Uzaklık ve kütle miktarları burada belirleyicidir.

Bununla ilgili yapılan bir sürü belgesel vs var. En açık anlaşılır olanlardan birini koyuyorum kaynağa.

Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günbatımı hakkında ufak birkaç bir şey bilmek, onun romantikliğini bozmaz.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder