Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Uyuşturucu madde alma eğilimi içgüdüsel midir? Evrimsel süreçte ilk hangi türlerde görülmüştür? Primatlar da kafayı çekiyorlar mıydı?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Uyuşturucu madde alma eğilimine doğrudan içgüdüsel demek doğru olmaz, zira uyuşturucu bağımlılığının da içine girdiği "kötü davranışlar/alışkanlıklar" başlığı sinirbilimin en çok çalışılan alanlarından biridir ve bu alanlarda görülen, çoğunlukla bu davranışların sonradan kazanılması yönündedir.

Elbette bazı içgüdüsel eğilimlerle destekleniyor olabilir; ancak bunlarla ilgili doğrudan bilgimiz henüz bulunmuyor. Genellikle bu kötü davranışlar ve özellikle de madde bağımlılığı, sinir sistemi ve hormonal sistem üzerinde kalıcı veya geçici değişimler yaratır. Bu sebeple sonradan kazanılan özelliklerdir diyoruz.

Örneğin kokain dopaminerjik yolakları bozarken, LSD serotonin salgısını etkiler, eroin endorfinler üzerinde etkilidir, sigara (nikotin) asetilkolinerjik yolakları bozar, benzodiyapezenler GABA reseptörlerini etkiler, vs. Dolayısıyla bunların etkileri incelenmeli ve davranışsal kökenleri bu şekilde anlaşılmalıdır.

Son olarak, primatlarda da kötü davranışlar görülmektedir, tıpkı bir diğer primat olan insanda görüldüğü gibi (hatta kuşlarda ve sürüngenlerde bile görülür). Bazı primatlarda sadece alkol bağımlılığı gibi maddesel bağımlılıklar görüldüğü gibi, bazılarında pornografik bağımlılıklar bile gözlenmiştir. Bu canlılar, bu bağımlılık yapıcı maddelerle doğada şans eseri karşılaşırlar ve sürekli tüketimi bağımlılığa neden olabilir. Bu da, içgüdüsel olmaktan çok edinilmiş davranışsal bir özellik olduğu fikrini öne çıkarmaktadır.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şey, başarılana kadar imkansızmış gibi gözükür.”
Nelson Mandela
Geri Bildirim Gönder