Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Abdulkadir K
Abdulkadir K
10K UP
Üye
5

Üniversiteye gitmeden üniversite düzeyinde fizik eğitimi nasıl alabilirim?

Şu anda bir diş hekimliği fakültesinde ikinci sınıf öğrencisiyim. Yan dal ve ÇAP gibi seçeneklerim yok ama özellikle teorik fizik alanında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.
3,008 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Anıl Kocabaldır
Fizikçi

Fiziğe olan ilginiz adına öncelikle teşekkür etmem lazım ki, malesef ülkemizde sağlık eğitimi alan kişilerin oldukça temel bilimlerden uzak kaldığını görebiliyoruz. Tabii bunun sebebini burada irdelemek değil amacım.

Teorik Fizik derken, fiziğin bu kısmı oldukça geniş bir alana sahip. En basit düzeyde, kuantum mekaniğinden tutun, nonlineer dinamik sistemlere, mikroevrendeki herhangi bir atomaltı parçaçığın hareketinden, makroevrendeki gökcisimlerine kadar geniş bir spektrum var. Ekonomi yada nöroloji alanındaki günümüzde oldukça popüler olan fizik çalışmalarını da buna katabiliriz. Dolayısıyla bu iş kişinin ilgisine kalan bir iş. Mesele ilgi alanını seçebilmekte.

Ama şunu söylemek isterim ki fizikte bir alanda uzmanlaşabilmek hiç kolay bir iş değil. Açıkçası bir üniversite düzeyinde kişinin salt kendi çalışmaları ile bu yetkinliğe ulaşabilmesi çok çok zor . Hele ki fiziğin herhangi bir alt dalında uzmanlaşabilmek için sadece fizikten değil, matematikten ve diğer disiplinlerden (astronomi, istatistik) oldukça fazla sayıda ders alıp gecenizi gündüzünüze katıp çalışmanız gerekli. Peki lisans seviyesindeki bir eğitim yeterli mi uzmanlaşabilmek için ? Tabii ki hayır, yüksek lisans ve sonrasında doktora yapıp bir alanda uzmanlaşabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Özellikle işin matematik kısmına(lineer cebir, diferansiyel denklemler, matris, fizikte matematik metodlar ders konuları) ve yazılım/program kısmına daha fazla önem vermelisiniz. Bunlar ciddi yıllar alan ve işin uzmanından öğrenilmesi gereken bilgiler.

Üniversite düzeyinde olmasa da bu fiziği öğrenmek isteme şevkinizi kırmamalı. Oldukça popüler bilim ve fizik kitapları var, okuyabilirsiniz. Çok sağlam fizik belgeselleri var, izleyebilirsiniz, aylık çıkan bilim dergileri var, alabilirsiniz ya da yabancı diliniz varsa yabancı fizik kaynaklarını takip edebilirsiniz.

739 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Esra Ozel
Fizik bolumu

Suradaki dersleri oneririm https://theoreticalminimum.com/home

Leonard Susskind

Stanford Institute for Theoretical Physics (SITP)

Tüm Reklamları Kapat

Birkaç yıl önce, modern fizik ve kozmolojiyi öğrenecek yerleri olmayan çok sayıda fizik meraklısının farkına vardım. Gelişmiş ders kitapları, soru soracak öğretmeni olmayan insanlara uygun değildir ve popüler edebiyat da bu meraklı insanları tatmin edecek kadar derine inmemektedir. Böylece fizik profesörü olduğum Stanford Üniversitesi'nde modern fizik üzerine bir dizi derse başladım. Kurslar özellikle biraz cebir ve kalkülüs bilen veya önceden bilen, ancak az çok yeni başlayan kişilere yöneliktir.

Leonard Susskind

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close