Puan Ver
0
Puan Ver

Tüm canlıların(görebilme yeteneği olanlar)renkleri belirleme ve ayırt etme yapısı farklı mıdır? Mesela;arı,balık,kuş,insan vs?

Bazı canlılar avlanırken kamufle olurlar;renk uyumu ile. Her canlıda renk algısı farklı ise kamufle olayı nasıl oluyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bu gözlerde'ki renk algısından kaynaklanır insanlarda 3 tane renk konisi(fotoreseptör) bulunur sarı,yeşil ve mavi evrende gördüğümüz her şey bu 3 rengin karışımı ile oluşmuştur.Ama bir köpek insanın görebileceğinden farklı renkler görür bunlar farklı bir sarı felan değildir sarı onun için yine sarıdır ama onun gözündeki koniler daha az olduğu için farklı görebilir mesela kırmızıyı köpekler siyah-beyaz olarak görür o yüzden fazla ilgilerini çekmez.Ama bazı canlılar bizden daha fazla koniye sahip ve onlar Dünya'yı bizim gördüğümüzden daha farklı görür.O yüzden insan yeni bir renk hayal edemez ama daha fazla renk olduğunu bil.Mesela serçe'ler mor ve ötesi görebilirler biz gökkuşağına baktımızda mordan sonra bir renk görmeyiz biter ama serçeler için bu durum böyle değildir morun yanında daha fazla renk görürler, bizim için bile bu kadar güzelken daha fazla renklere sahip gökkuşağın olduğunu düşünmek, harika.Kelebekler hem mor ötesi hem kızıl-ötesi renkleri'de görürler ki gökkuşağına baktığında bir görsel şölen görüyorlar ebru sanatı gibi.Köpekler'de 2, insanlarda 3,  serçe ve kelebeklerde 5-6 adet koni var.Düşün tek koni eklendiğinde yüzlerce farklı renk yaratılıyor.Peygamberdevesi karidesinde tam 16 adet adet koni var, muhteşem bir şey düşün dicemde insanız düşünemeyiz.

Işık bir nesneye veya bir canlıya çarptığında o şeyin elektronlarına çarpar ve gözümüze ulaşır o elektronlarda o şeyin rengini ve biçimini bize anlatır.Yeşil bir yaprağın üstünde yeşil bir canlı görüyorsak başka bir canlı içinde mor bir yaprağın üstünde mor bir canlı görücektir.Tam anlatamadım galiba ama.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya üzerindeki en acınası insan, görme kabiliyeti olup da ileri görüşlü olamayandır.”
Helen Adams Keller
Geri Bildirim Gönder