Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Teknolojinin gelişmesiyle bir cismin ışık hızıyla hareket etmesini sağlayabilir miyiz?

3
Anonim 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Einstein'in ünlü formülü herkesin bildiği gibi E=mc2 formülüdür.Işık hızını geçmeye çalışırsak saf enerjiye dönüşeceğimizi bu formülde görebiliriz.Maddelerin belirli bir enerjisi olduğu için ne kadar hızlanırsa kütlesi o kadar azalır.Bu durum tabiki yavaş hızlarda(Saniyede 300.000.000m hızındaki ışığa oranla) çok geçerli değildir.Ancak 299.990.000m gibi ışık hızına çok yakın bir değere ulaşırsanız ciddi bir kütle kaybı yaşarsınız ve ışık hızına ulaştığınız anda tamamen enerji olursunuz.Kısaca Şu anki fizik kurallarına göre imkansızdır ancak bilimin güzel tarafı fikirlerin gelip gitmesidir.Bilim her zaman değişime uğrar.Gelecekte ne olacağını bilemeyiz :)

3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Düşüncem olarak imkansız diye bir şey yoktur. Şahsen insanlık olarak bir şeyleri bildiğimizi sanıyoruz ama bilmediğimiz tonla bilgi var, bildiklerimiz bir hiç. Şuan ışık hızı geçilemez deriz fakat ileride öyle bir ortam oluşur ki Star Wars evreninde buluruz kendimizi. Uzay Gemilerinde yaşarız HyperJump'lar yaparak ışık hızında uçarız. O yüzden bilim mutlak değildir, elbette gelecekte ışık hızını geçme ya da bir maddeyi ışık hızına ulaştırma imkanımız olacaktır :)

2
Teşekkür
Paylaş
2

Einstein'in meşhur denklemi olan kütle-enerji eşdeğerliği formülünü iyi anlamak lazım. Formül herkesin bildiği bir formül olmasına rağmen, verilen cevaplarda (istenmeden de olsa) bir yanlış anlaşılma sezdim. Formül şu:

E= Enerji (Joule)

m= kütle(kg)

c= ışık hızı

Bu formül sanılanın aksine şunu söyler: " kütlesi olan bir cisim asla ışık hızına ulaşamaz." ve evrendeki limit hız, yani hız sınırı ışık hızıdır. Ki ışığı oluşturan kuvvet taşıyıcı parçacık olan "fotonlar" maddeye kütle veren Higgs alanı ile etkileşeme girmez, girmediği için de kütlesi yoktur ve vakumda ışık hızında ilerler.

Kütlesi olan bir cisim neden ışık hızına ulaşamaz? Bu soruyu cevaplarsak, kütlesi olan her cisim harekete geçmeye karşı " eylemsizlik" dediğimiz bir direnç oluşturur. Harekete geçirmek için önce cismin kütlesinden kaynaklanan eylemsizliği yenmelisiniz, yani eylemsizlikten daha fazla kuvvet uygulamalısınız. Bir cismi durgun halden ışık hızına çıkarmak için sürekli ivmelendirmelisiniz. Yani üzerine sürekli bir kuvvet uygulamalı ve bu kuvveti arttırmalısınız. Fakat yukarıdaki denkleme kütle yerine 1 kg koyup ışık hızının karesiyle (3x10^16 )çarparsanız gereken enerji E=3x10^16 Joule yapar (yani 30.000.000.000.000.000 joule !!!) dolayısıyla böyle bir enerji kaynağımız yok, ki bu sadece 1 kg lık cisim için gereken enerji!... Neredeyse sonsuz bir enerjiye ihtiyacımız var.

Özetle kütlesi olan hiçbir cisim ışık hızına çıkamaz, çünkü eylemsizlikten dolayı ivmelenmesi için nerdeyse sonsuz büyüklükte enerji kaynağına ihtiyaç vardır.

Bu konuda daha detaylı bilgi için ekteki makaleyi okuyabilirsiniz.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Işık Hızı Ile İlgili Temel Bilgiler: Işık Hızını Neden Geçemeyiz?. (19 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 19 Ocak 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın