Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Tarihçi olmak istiyorum hangi kitapları tavsiye edersiniz?

775 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
40K UP
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Bu soruyu cevaplamam için öncelikle tarih bilme düzeyinizi bilmem lazım. Ayrıca tarih çok geniş bir bölüm. Hangi bölümü ile ilgileneceksiniz ? (Türk Tarihi, Avrupa Tarihi,İslam Tarihi, İslamiyet öncesi veya sonrası Türk Tarihi, ilk çağ uygarlıkları tarihi, medeniyet tarihi, Fransa Tarihi vs)

Eğer üniversiteye geçmediyseniz veya yeni başladıysanız;

Fuat Köprülü okumalısınız.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer biraz daha bilgi iseniz İlber Hoca ve Halil Hoca kesin okumalısınız. Ancak İlber Hoca'nın kitapları başlangıç kitabı değildir. Sıfırdan başlayan birine ağır gelir. Halil hocayı anlayabilirsiniz belki.

Yine keza İsmail Hakkı Hoca okunabilir. Ancak bence okumaya ve öğrenmeye ilk çağ uygarlıklarından başlamalısınız. Çünkü hep söylenen bir şey vardır. Tarih nedenseldir. Bu yüzden Osmanlı Devleti'ni anlamak istiyorsanız Sümerlilileri bilmek zorundasınız. Ne alaka diyebilirsiniz. Kronolojik olarak öğrenmelisiniz ki, tam öğrenme gerçekleşsin. Bunun için İlmiye Çığ okumalısınız.

Türk tarihi öğrenme merakınız var ise; Halil İnalcık, İsmail Danişmend, Bahriye Üçok gibi bir çok kişiyi okumalısınız.[1]

İşin özü yukarıdaki kişilerin bulabildiğiniz tümünün ya akademik yazılarını ya da kitaplarını hatta mümkünse tüm yazılarını okumalısınız.

Kolay Gelsin

284 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Anonim. Türk Tarihçileri. Alındığı Tarih: 9 Nisan 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aslan Aslan
Aslan Aslan
23K UP
Tarih Bölümü Mezunu

Bu soruna bir Tarih öğretmeni olarak cevap vereceğim her şeyi okuman lazım çünkü Tarih okumak ve gezmek ile gelişir ama Tarihçilerin kulpu Halil İnalcık İlber Ortaylı Fuat Köprülü İsmail Hakkı Hoca [1] Homo Deus tavsiye edebilirim

Kaynaklar

 1. Vikipedi. 20. Yüzyıl Tarih Kitapları. (10 Nisan 2022). Alındığı Tarih: 10 Nisan 2022. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close