Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Sünnet ve erken boşalma arasında bir alaka var mıdır?

Türkiye'de insanların genelde olduğu bu olayı hep merak etmişimdir. Bazı kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, sünnet erken boşalma ve bir çok cinsel hazza engel oluyor bu konu hakkında sizi dinlemek istiyorum.
4,919 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Muhammed Musab Akdağ
Öğrenci,Okur,Bilim Sever,Yazar

Sünnet ve erken boşalma arasında bir alaka var mıdır?

Ben bunun ile ilgili bir yazı bulamadım.

Tüm Reklamları Kapat

Evrimsel sürecimizde neden sünnetli doğmuyoruz?

Bizler canlı varlıklarız bu yüzden nesiler boyu evrim geçiririz.Evrim belli kurallar çerçevesinde olur ve biz bu çerçeveye " Evrim mekanizmaları"diyoruz

Tüm Reklamları Kapat

Bu mekanizmalara örnek:

Doğal Seçilim

Yapay seçilim

Cinsel Seçilim (Rastgele Olmayan Çiftleşme)

Akraba Seçilimi

Mutasyon

Gen Akışı (Göçler)

Genetik Sürüklenme

Tüm Reklamları Kapat

İkincil (Minör) Mekanizmalar

gibi bir sürü mekanizma var ve evrim bu mekanizmalar içerisinde ilerliyor.Dikkat edersen bir tane mekanizmayı daha kalın yazdım"Cinsel seçilim".Peki nedir cinsel seçilim.

CİNSEL SEÇİLİM:

Bütün canlıların, iki temel biyolojik amacı vardır: hayatta kalmak ve üremek. Şahsi olarak kendinizi müzik, kitap, sanat, eğlence, özgürlük, din, vb. amaçlara adamış olsanız da, her insanın biyolojik amaçları aynıdır. Doğal Seçilim'in, bunlardan ilkiyle, yani hayatta kalma mücadelesiyle ilgili olduğunu söylemiştik. Biyolojik amaçlarımızdan ikincisiyle ilgili olansa, Cinsel Seçilim'dir.

Tüm Reklamları Kapat

Cinsel Seçilim, türlerde görülen farklı cinsiyetlerin, üreme sırasında rastgele tercihlerde bulunmak yerine, belirli özelliklerin durumuna göre yapılan tercihlerden doğan seçilim baskısıdır.

Dolayısıyla, belli özelliklere sahip olan canlılar, diğerlerine göre daha kolay üreyebilecek ve daha fazla yavru üretebileceklerdir. Bu bireylere, söz konusu üreme avantajını sağlayan özellikler her neyse, bunlar gelecek nesillere daha çok aktarılacak ve böylece türün gen ve özellik dağılımı nesiller içerisinde değişecektir. Yani sırf üremenin rastgele değil de, belli tercihler doğrultusunda olması bile, türün evrimleşmesini mümkün kılan özelliklerden birisidir. İşte bu sürece Cinsel Seçilim adını veriyoruz.

Burada da görüldüğü gibi cinsel seçilim kısaca: Karşı cinsin belirli özelliklerinin seçilmesidir diyebiliriz.Ama penis ön derisinden bahsedeceğimiz zaman bu cinsel seçilime uğramamıştır.Çünkü üreme başarısını arttırmaz(Yani saç rengi,boy uzunluğu gibi seçilen yada seçilmeyen bir özellik değildir)

Sünnetin yararları ve zararları varsa kısaca?

Tüm Reklamları Kapat

Penis ön derisinin faydaları:

1.Yavru erkeklerin penis başını (glans) idrar ve dışkıdan korumak,

2.Glansı yaşam boyunca sürtünmeden ve aşınmadan korumak,

3.Bünyesindeki emoliyan yağlarla glansı nemli ve yumuşak tutmak,

4.Glansı kayganlaştırmak ve cinsel birleşmeyi kolaylaştırmak,

5.Glansı mumsu bir koruyucu maddeyle kaplayarak korumak,

6.Sürdürülebilir bir ereksiyon için gerekli ek deriyi sağlamak,

7.Mastürbasyon ve cinsel kur (ön sevişme) sırasında yardımcı olmak,

8.Cinsel birleşmeyi (penisin vajinaya girmesini) kolaylaştırmak,

9.Çiftleşme sırasında yaşanabilecek sürtünmeyi ve pişik oluşumunu azaltmak,

Tüm Reklamları Kapat

10.Cinsel hazzı arttırıcı sinir uçlarını barındırarak cinsel birleşmeden alınan keyfi arttırmak,

11.Dişi partnerlerin sinir uçlarını uyarmaya yardımcı olarak, partnere verilen hazzı arttırmak.

625 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Mekanizmaları - 1: Evrimi Tetikleyen Mekanizmalar Nelerdir?. (25 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 25 Ocak 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Çağrı Mert Bakırcı. Sünnetin Faydaları Ve Zararları: Sünnet, Sağlıklı Bir Uygulama Mı? Penis Ön Derisi Neden Var Ve Nasıl Evrimleşti?. (25 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 25 Ocak 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Efe Gerenli
Efe Gerenli
14K UP
Evrimsel Biyoloji Meraklısı

Evrimin olması için kalıtsal bir varyasyonun ve bu varyasyonun uyum gücünü etkilemesi gerekir,sünnet bizim kültürel evrimimiz gereği yapmış olduğumuz bir modifikasyondur,kalıtsal olsa bile üreme başarısını etkilemeyeceği için hayır evrimsel süreçte sünnet oluyoruz diye nesiller geçtikçe sünnetsiz doğmak diye birşey yok.

494 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Çağrı Mert Bakırcı. Evrimin Şartları. (25 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 25 Ocak 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Arda Özcan
Öğrenciyim

Bilinen en büyük yanlışlardan biri de sünnetin cinsel tatmini azaltacağı düşüncesidir ancak sünnet böyle bir duruma neden olmaz. Hatta aksine tatmini arttırır ve boşalma kontrolünü yükseltir.[1]

Sünnet idrar yolu enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyucudur. Sünnetli erkeklerde HPV denen virüs daha az sıklıkta görüldüğü için sünnet erkekleri HPV’nin yol açtığı penis kanserinden, bu erkeklerin eşlerini de rahim ağzı kanserinden korur. Yine sünnetli erkeklerde HIV enfeksiyonu yani AIDS daha az sıklıkta görüldüğü gösterilmiştir.[1][1][1]

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca hiçbir zararı da yoktur kaynakhttps://sorularlaislamiyet.com/erkek-sunneti-gercekten-zararli-mi-sirk-mi?amp

Kaynaklar

 1. Doktor Tepeler ve Nergis, et al. A. (10 Şubat 2023). Alındığı Tarih: 10 Şubat 2023. Alındığı Yer: Onedio ve Doktor Tepeler doi: 10.https://drtepeler.com/sunnet-nedir-sunnetin-faydalari-nelerdir/#:~:text=S%C3%BCnnet%20idrar%20yolu%20enfeksiyonlar%C4%B1%20ve,de%20rahim%20a%C4%9Fz%C4%B1%20kanserinden%20korur.. | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close