Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Sizce üniversitede temel bilimle ilgili bir alana mı yönelmeliyim yoksa sırf para kazandırıyor diye mühendik gibi alanlarda mı üniversite okumalıyım ?

Birkaç gün önce babamla bu nedenle tartıştık ona göre temel bilimle ilgili bir alanda okumak saçma hatta bana da şöyle bir şey söyledi "bilim adamlarına bakarsan çoğu sefalet içinde yaşadı ve öldü gitti " siz ne düşünüyorsunuz ?
1,857 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Mühendislik, tıp, teknoloji geliştirme çalışmaları uygulamalı bilimlerdir. Temel bilimler doğayı gözlemlemek ve fenomenleri açıklamak için çalışırken uygulamalı bilimler temel bilimlerden de yararlanarak ve çoğunlukla da inasanın faydasına olacak çözümler geliştirmeyi amaçlar.

Yani mühendislik de okusanız temel bilimlerden faydalanmanız gerekir. Mühendislik eğitimi içinde de çeşitli temel bilimler ve üniversitede anabilim dalları vardır.

Bugün internetten, uzay teknolojilerinden günlük hayatımızdaki bir çok teknolojik alete kadar bir çoğu CERN'deki temel fizik çalışmalarının bir yan ürünü olarak ortaya çıktı. CERN için sadece fizikçiler değil mühendisler de çalışıyor. Öncelikle temel bilimler ile mühendislik bilimlerinin iç içe geçmiş olduğunu anlamakta fayda var.

Tüm Reklamları Kapat

Ikincisi ise hangi ülke ve üniversitede okuyacağınız. Temel bilimler alanında Avrupa'nın tarihi ve köklü gelenekleri var. Ilk üniversitelerin kurulduğu Italya, Ingiltere, Isviçre, Almanya gibi ülkelerde genel olarak bilime ve özellikle de tarihi miras olarak temel bilimlere ekonomilerinin yettiği ölçüde ekonomik kaynak ayrılıyor. Ama gelişmekte olan ülkeler, bunun yanında Çin, Hindistan, Singapur, Arap Emirlikleri gibi büyük ekonomik güçler yatırımlarını uygulamalı bilimlere yapıyor.

Türkiye'de bilime yatırım malesef sınırlı ama teknoloji ve savunma sanayi yatırımları en azından yapılmaya çalışılıyor.

346 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close