Sorulara Dön
0
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Simülasyon teorisi, evrim teorisi ile çelişmiyor mu veya yaratılış teorisi'ne benzemiyor mu?

Merhabalar, simülasyon teorisi ile ilgili olarak "bizden çok daha gelişmiş bir medeniyet tarafından simüle ediliyor olmamız neredeyse kesin olarak mümkündür" deniyor. Bunun "bizi, bizden çok daha üstün bir güç olan tanrı'nın yarattığı" şeklindeki düşünceden ayrılıp ayrılmadığını, ayrılıyorsa neden ve nasıl ayrıldığını tartışmak isterim.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yani "yaratılış"tan ve "simülasyon"dan ne anladığınıza bağlı. Eğer birdenbire, puf diye bir şeylerin son hâliyle var olmasını anlıyorsanız, evet, çelişir. Simülasyondan simüle edilmişlerin son anda, "puf" diye var olmasını anlıyorsanız, evet, o da çelişir. Sorun şu ki, öyle anlıyorsanız bu söylediklerinizin ikisi de gerçek olamaz, baştan çürümüş olur. Çünkü evrimin gerçek olduğunu biliyoruz. Diğerlerinin gerçekliğini bilmiyoruz. Bilimde otomatik olarak gerçeklikle çelişen alternatifler elenecektir.

Yaratılıştan anladığınız bir Tanrı'nın doğa yasalarına karar verdiği ve sonrasında evrimle bir şeyleri yarattığı ise, o zaman çelişmez (burada bunun tartışmasına girmeyeceğim, şurada detaylıca yazmıştım). Eğer simülasyondan anladığınız, Simülasyon Teorisi'ni geliştirenlerin de kastettiği gibi, Evren'in yasalarının simüle edildiği ve "şey"lerin bunlardan doğduğu ise, o zaman o da çelişmez.

Burada son bir kıyas da Simülasyon Teorisi ile yaratılış inancı arasında yapılabilir. İkincisine teori diyemiyorum, çünkü doğaüstüne atıfta bulunarak otomatik olarak bilimin temel kurallarını ihlâl ediyor. Bilimsel bir argüman değil (test edilebilir de değil, yanlışlanabilir de değil). Simülasyon Teorisi herhangi doğaüstü bir açıklama getirmiyor (tam tersine, bizim simülasyonlarımızdan yola çıkıyor). Bu teori kapsamında sözü edilen "simülasyonu yapıcılar" gayet doğal varlıklar (tabii onlar nereden gelmiş olabilir, o ayrı bir tartışma konusu). Ama bilim insanları pek umursamıyorlar Simülasyon Teorisi'ni (veya "hipotezini"), çünkü belki teorik olarak test edilemez ve yanlışlanamaz değilse bile, pratikte buna çok yakın bir statüde. Dolayısıyla hoş bir düşünce deneyi düzeyinde kalıyor, kimse ciddi ciddi Simülasyon Teorisi üzerine akademik bir program yürütmüyor. Kimse fiziği, kimyayı, biyolojiyi bu hipoteze göre şekillendirmiyor. Ama üzerine kafa yorması keyifli işte, hepsi bu.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın