Puan Ver
5
Puan Ver

Schrödinger’in kedisi deneyi nasıl yorumlanmalı?

1
Anonim 5
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Aslında bu düşünce deneyinde vurgu, Kuantum Mekaniği'nin Kopenhag Yorumu'nun günlük hayatla örneklendirilmesinin saçmalığına yönelik. Tabii işin içinde biraz da kuantum fiziğinde gözlemin etkisine gönderme var. Yani bir maddenin kuantum durumunu belirleyen kesin bir ölçüm veya gözlem yapılana kadar geçen zamanda, o maddenin birden fazla kuantum durum olasılık yoğunluğuna sahip olması anlatılıyor.

Schrödinger'in kedisi örneğinde bu olasılık, kedinin yaşıyor olup olmaması ile ilgili. Kutuyu açtığımızda tüm olasılık yoğunluklarından, kesin ve tek bir durumu yansıtmış oluyoruz. Yani kedinin yaşıyor olup olmadığı, bizim yapacağımız gözleme kadar anlamlı bir soru değil. Bu tanıma göre, o gözlem gerçekleşene kadar kedi ve aynı kutuda bulunan radyoaktif madde, birbiriyle kuantum dolanıklık içinde.

Yalnız, yinelemekte fayda var: Kuantum fiziğine özgü kavramları, deneyimlediğimiz ve alışageldiğimiz dünyadan örneklerle betimlemek genelde çok zordur. Bu da, o örneklerden bir tanesi...

Teşekkür Et
8
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şeyin ya gerçekleşmesini izlersiniz ya da o şeyin bir parçası olursunuz.”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder