Sorulara Dön
-1
Sahtebilim & Şüphecilik

Schrodinger fikirlerini kabul ettirmek yerine fikirlerindeki hataları ararken, evrimciler neden teorilerinin doğru olduğu savaşındadırlar?

Schrodinger gibi bir fizik dehasi fikrini yanlislamak icin schrodingerin kedisi diye bilinen dusunce deneyini one surmustur. Deney kuramindaki hatalari aramak icindir. Peki ya neden evrimciler fikirlerinin hatali yanlarini aramazlar. Bilim kesinliksizlikten beslenirken onlar neden dogmatik davranirlar?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrim Teorisi, evrim yasasını açıklayan bilimsel bilgiler bütünüdür. Teoriler zayıflayabilir, güçlenebilir, gelişir, evrimleşir. Örneğin Newton'un kütleçekimi yasasını açıklarken hataları vardı, atom olgusunu açıklarken üzümlü kek gibi modellerde de hatalar vardı, Darwin'in de hataları vardı. Ama gün geçtikçe onların hatalarını düzeltildi hatta üzerine yeni bilgiler bile katarak bu olguları daha iyi anladık. Gelecekte de aynısı olacak. Yine hatalar varsa düzeltilecek, yeni ayrıntılar keşfedilecek ve bu olguları daha iyi anlayacağız. "Evrimsel biyologlar" Evrim Teorisinde olan hataları aramasa modern sentez ortaya çıkamazdı, Darwin'den öteye gidemezdik.

"Bilim insanları fikirlerinin üzerine titremezler. Onları darbe testine tabi tutarlar. Fikirlerini, tuğladan bir duvara 100 km/h hızla fırlatırlar ve parçaları incelerler! Eğer ki fikirleri sağlamsa, çarpışmadan artakalan parçalar fikirlere ait değil, duvara ait olacaktır..." Bu Evrim Teorisinde de geçerlidir. Bilimin en zorlu testlerini geçmeyi başarmıştır. Evrim Yasasını açıklarken hatalar oluyor mu, eksiklikler oluyor mu? Tabii ki evet. Her bilim insanı bu hataları tespit edip, düzeltip, yeni açılar keşfedip Evrim yasasını daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Ama halktaki hatalı algıları düzeltmek gerekir. Örneğin biri "Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?" deyince evrimin nasıl işlediğini anlatmalı, "Tekne gemi olmuyor, evrim çürüdü.", "Entropi evrimi çürütüyor." başka bir alandan örnek verirsek "Dünya yuvarlaksa güneydekiler neden aşağı düşmüyor?" gibi hatalı algılarla gelince bu hatalı algılar düzeltilmeli, doğrusu anlatılmalı.

107 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kerem bey müsadeniz olursa bir kaç düzeltme yapıp fikrimi söyleyeceğim.

    Bilim düşündüğünüz gibi o kadar kesinliksizlikten beslenmiyor. Bilimsel şüphecilik ölçüm yapana (gözlem ve/veya deney) ve sonuçları analiz edene kadar makuldür. Ancak sonuçlar geldiği zaman ona göre bir sonuca varılır. Burada yanlışlamak bu ölçümlerden birinde bile istenilen sonuç verilmiyorsa hipotezin o ölçekte geçersiz olduğunu ortaya koymak içindir. Yani mükemmeli aramakta sağlam bir yoldur. Ama ölçümler hipotezle uyumluluk gösteriyorsa artık o konu bir ön kabul olarak doğrulanmış olur. Mesela biz güneşin elektromanyetik dalga yaydığını bildiğimiz gibi hangi dalga boylarında yayıldığını, enerjisini v.s. açıklayan elektromanyetik teoriyi tartışmıyoruz gibi. Schrodinger konusunu kullanarak bir düzeltme daha yapayım. Atom altı ölçeklerdeki belirsizlik özel bir durum ve makro dünya ile uyuşmuyor maalesef. Ayrıca bu kuantum durumu (süperpozisyon) bilim insanları bir ölçüm yaptıklarında bir sonuca çöküyor. Yani aslında gene gözlem bir kesin durum ortaya çıkarıyor. Gelelim evrim ile ilgili sorunuza. Bundan sonra yazacaklarım tamamen benim öznel görüşlerim. Burada temel sorun şu ki Evrim ile uğraşan bilim insanlarının önemli bir kısmı bilimsel metodolojiye gayet uygun şekilde davranıyorlar. Zaten öyle olmasa idi teori Darwin'in yazdıkları ile sınırlı kalırdı. Oysa o günden bu yana çok daha yeni bilgiler var ve kuram temel prensipler aynı olmakla beraber çok gelişti. Fakat her toplulukta olduğu gibi Evrim ile uğraşan insanlar arasında da kendi ideolojilerini evrimin bulgularına yedirmek isteyenler elbette var. Hatta Ergi Deniz Özsoy hoca ki ülkemizdeki sağlam evrim kuramcılarındandır bunu çok sert eleştirir. Belki bu noktada haklı olabilirsiniz.Son olarak şunu ekleyeyim ki Evrim teorisi ile uğraşanlar bilim dünyasında en fazla saldırıya uğrayan kesim oluyor. Bu doğal olarak onların dillerini bir miktar sertleştiriyor olabilir.
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın