Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Mert Bulut
Mert Bulut Üye
1

Sahelanthropus tchadensis iki ayak üzerinde mi yürüyordu?

Evrim Ağacı'nın yaklaşık 9 yıl önceki bir yazısında "Sahelanthropus tchadensis" in iki ayak üzerinde yürüdüğü yazılmış. Günümüzde bu madde hâlâ geçerli mi? Teşekkürler.
659 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Emre Civelek
Emre Civelek Öğrenci

Bu linkte bulunan ve Journal of Human Evolution' da yayımlanan çalışmaya göre Sahelanthropus tchadensis' in bipedal olmadığı bulunmuş. Çalışma 2020 yılında yayımlanmış, 2001 yılında bulunan sol uyluk kemiği incelenmiş ve bipedal olmadığı sonucuna varılmış.

Bu kaynakta da araştırmanın 2001 ve 2020 tarihine kadar olan bulguları özetlenmiş.

Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nın bahsettiğiniz yazısı 2011 yılında yayımlanan şu yazısı sanırım.

Wikipedia'da da Sahelanthropus tcahdensis'in bipedal olmadığı yazıyor, belki oraya da bakmak isteyebilirsiniz.

2011 tarihli yazının güncellenmesi gerekiyor sanırım. Yeni fosiller ve yeni araştırmalar yapıldıkça böyle değişikliklerin olması kaçınılmaz. Sanırım güncel olarak Sahelanthropus tchadensis hominina alt oymağından çıkmış bulunmakta. Aksi şekilde kanıtlanmış yeni bir bulgu veya gözümden kaçırdığım bir şey varsa buradan bize cevap verilirse çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum :)

197 görüntülenme

Kaynaklar

 1. R. Macchiarelli, et al. (2020). "Nature And Relationships Of Sahelanthropus Tchadensis". Journal of Human Evolution. doi: 10.1016/J.JHEVOL.2020.102898. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
 • Raporla
Cevap
İhsan Doğu
İhsan Doğu Öğrenci

Sahelanthropus tchadensis'in bipedalliği konusunda son zamanlarda yapılan araştırmaların ortak çıktısına göre muhtemelen Sahelanthropus tchadensis bipedal hareketi hiç gerçekleştirmeyen bir tür değildi. (4) (6)(8)

2001 senesinde Sahelanthropus tchadensis’e ait kalıntıları Paléoanthropologique Franco–Tchadienne Görevi ekibi; Çad, Djurab Çölü, Toros-Menalla 266 Fosil Bölgesi'nde buldu. Michel Brune ve ekibi 2002’de içerisinde neredeyse tamamen korunmuş vaziyette bir kafatasını içeren altı bulgu örneğini inceleyerek bulunan bu fosilleri Sahelanthropus tchadensis adını verdikleri türe ait olarak tanımladı ve bir makale yayımladı. (1) S. tchadensis'in insan soy hattındaki bilinen en eski Hominid olduğu belirtildi ve daha sonra "Toumaï" ismi verildi. (2) Bu makalede ayrıca, S. Tchadensis’in sürekli iki ayak üzerinde yürüdüğünü anlamak için yeterince bilginin olmadığı belirtildi. (1)

Bu Reklamı Kapat

TM 266 bölgesinde fosilleri bulan ekibin lideri Alain Beauvilain 19 Temmuz 2001 sabahında femur kemiğini, kafatası ve diğer kemiklerin yanında bulduklarını, 2003 yılında Poitiers'e gönderilinceye kadar Çad'da kaldığını ve Poitiers Üniversitesi'nde geziden elde edilen hayvan-kemik parçalarından oluşan bir koleksiyonda depolandıklarını söyledi. (3) Bergeret, 2004’te Poitiers Üniversitesi'ndeki koleksiyonda bulunan kemiklerin Toumaï'ye (S. Tchadensis’e) ait olduğunu düşündü ve Bergeret ile Macchiarelli buldukları femur kemiğini inceledi. Macchiarelli Sahelanthropus’un bir Hominin olduğundan şüphelendi. (3) Bulgularını yayımlamadıkları için düzenlemek istedikleri konferansta ön bulgularını anlatamadı ve 2020’de Journal of Human Evolution dergisinde yayımlanan, bir 2019 yazısından alıntı yaparak (5) Sahelanthropus'un kök Hominin olduğunun belirtildiği makalede Sahelanthropus’un femur yapısından dolayı sürekli bipedalliği göstermeyen bir Hominid olduğunu açıklayan bulgular yayımlandı. (4)

Research Square’de yayımlanan başka bir 2020 makalesi ise daha açık şekilde önceden S. tchadensis’in bipedal olduğunun, ilk bulunan kranial örneklerle (266-01-060-1 (1) ve daha sonra bulunan S. tchadensis kafatası kemiklerindeki foramen magnum’un incelenmesiyle (7) gösterilmiş olduğunu desteklemek amacıyla kafa haricindeki kemiklerden S. tchadensis'de bipedalizminin gösterildiğini belirtti. (6) TM 266 bölgesinde bulunan diğer iskelet kemiklerinin [TM 266-01-063 (sol femur), TM 266-01-358 (sağ ulna) ve TM 266-01-050 (sol ulna)] bölglelerinin yapılarını nesli tükenen ve farklı dönemlerde yaşayan Danuvius, Australopithecus, Nacholapithecus, Orrorin, Dryopithecus, Hispanopithecus ve Ardipithecus cinslerinin kemik yapılarıyla karşılaştırarak S. Tchadensis’in sürekli bipedal yapıda olduğunu söylendi. (6)

Bu Reklamı Kapat

23 Nisan 2021'de yayımlanan insan evriminin filogenetik ağlarını gösteren bir makalede ise bidepalizmin ilk kanıtının Sahelanthropus tchadensis'de görüldüğü belirtildi. (8)

150 görüntülenme

Kaynaklar

 1. M. Brunet, et al. (2002). A New Hominid From The Upper Miocene Of Chad, Central Africa. Nature, sf: 7. doi: 10.1038/nature00879. | Arşiv Bağlantısı
 2. J. Whitfield. Oldest Member Of Human Family Found. (11 Temmuz 2002). Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Nature doi: 10.1038/news020708-12 News Feature. | Arşiv Bağlantısı
 3. E. Callaway. Femur Findings Remain A Secret. (23 Ocak 2018). Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 4. R. Macchiarelli, et al. (2020). Nature And Relationships Of Sahelanthropus Tchadensis. Elsevier, sf: 11. doi: 10.1016/j.jhevol.2020.102898. | Arşiv Bağlantısı
 5. C. Mongle, et al. (2019). Expanded Character Sampling Underscores Phylogenetic Stability Of Ardipithecus Ramidus As A Basal Hominin. Journal of Human Evolution, sf: 47. doi: 10.1016/j.jhevol.2019.03.006. | Arşiv Bağlantısı
 6. F. Guy, et al. (2020). Postcranial Evidence Of Late Miocene Hominin Bipedalism In Chad. Journal of Human Evolution, sf: 18. doi: 10.21203/rs.3.rs-69453/v1. | Arşiv Bağlantısı
 7. M. Brunet, et al. (2005). New Material Of The Earliest Hominid From The Upper Miocene Of Chad. Nature, sf: 6. doi: 10.1038/nature03392. | Arşiv Bağlantısı
 8. M. Caparros, et al. (2021). A Phylogenetic Networks Perspective On Reticulate Human Evolution. Cell Press, sf: 47. doi: 10.1016/j.isci.2021.102359. | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
Cevap

Sahelanthropus tchadensis , insanın soy ağacındaki bilinen en eski türlerden biridir. Bu tür , 6 ile 7 milyon yıl önce bir zamanda Batı Afrika (Çad)’ da yaşamıştır. Dik yürümeleri ormanların ve otlakların da dahil olduğu farklı doğa koşullarında hayatta kalmalarına yardımcı olmuş olabileceği düşünülüyor.Boyun kaslarının bulunduğu kafatasının arka tarafı Toumai'nin dik yürüyebildiğini düşündürüyor.

182 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilinmiyor. Sahelanthropus Tchadensis. (21 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 21 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et