Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Saç renklerinin evrimi nasıl oldu?

Şimdi diyelim ki bir aile var ve bu ailede her nesil saçlarını belli bir yaştan sonra mora boyatacak. Bu ailenin ilerideki nesillerinde doğuştan mor renkli saç görülebilme ihtimali mevcut mudur?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sonradan yapılma işlemlerin kişinin DNA'sına hiçbir bağlantısı yoktur. Kişinin vücudunda oluşan hiçbir değişiklik çocuklarına geçmez çünkü sizin çocuklarınızı belirleyen genler üreme hucrelerinizdedir. Üstelik boya gibi maddeler vücut hücrelerindeki DNA'yı da degistirmezler. Her nasıl doğan çocuklar bazen tek gözlü, üç elli doğuyorsa aynı şekilde farklı renkte bir saç ile de doğabilir. Bu çok düşük bir ihtimaldir ki mor rengi de oluşması kompleks bir renktir. Ama renk pigmentlerinin eksik olması sebebiyle saçı beyaz doğabilir. Ve beyaz saçlı çocuktan doğacak nesillerde beyaz saç görülme ihtimali var

Ama sen kas geliştirdin diye çocuğun kaslı ya da sen lens taktın diye çocuğun yeşil gözlü olmaz.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Canlıların cevresel etkenler ile meydana gelen ve kalıtsal olmayan özelliklerine modifikasyon denir. yani sonradan sacını boyatma olayı veya kas yapma genlerine gecmediği icin sonuc olarak yavru genlerinede aktarılma ihtimali yoktur. örnek olarak himalaya tavşanı biyolojide modifikasyonun en iyi örneklerinden biridir. bu tavşanın  kıllarını kesip kestiğiniz yere buz koyduğunuzda bir süre sonra kılları farklı renk cıkmaya başlayacaktır. ancak bu renk cocuklarına aktarılmaz .

Sac renklerinin evrimi : örnek olarak  ormanda yaşayan bir kuş türü icin 3 farklı tüy rengi olsun diyelim.  1.kahverengi  2.yeşil  3. sarı .    sarı renk tüy ormanda cok daha fazla belirgin olduğundan dolayı avcılar tarafından avlanma ihtimali cok yüksektir. bu yüzden doğal secilim yeşil ve kahverengi genler lehine calışacaktır.  sarı renk dezavantajlı olduğundan dolayı popülasyonda seyrekleşicek ve zamanla yok olmaya başlıyacak.

ilgili yazılar  :https://evrimagaci.org/evrim-mekanizmalari-1-evrimi-tetikleyen-mekanizmalar-nelerdir-104

 : https://evrimagaci.org/varyasyonlar-cesitlilik-modifikasyonlar-adaptasyonlar-secilim-ve-evrim-iliskisi-uzerine-271

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hızlı gitmek istiyorsan, yalnız git. Uzağa gitmek istiyorsan, birlikte gidelim.”
Afrika Atasözü