Puan Ver
1
Puan Ver

Saç renklerinin evrimi nasıl oldu?

Şimdi diyelim ki bir aile var ve bu ailede her nesil saçlarını belli bir yaştan sonra mora boyatacak. Bu ailenin ilerideki nesillerinde doğuştan mor renkli saç görülebilme ihtimali mevcut mudur?

2
Veysi Ölgen 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Sonradan yapılma işlemlerin kişinin DNA'sına hiçbir bağlantısı yoktur. Kişinin vücudunda oluşan hiçbir değişiklik çocuklarına geçmez çünkü sizin çocuklarınızı belirleyen genler üreme hucrelerinizdedir. Üstelik boya gibi maddeler vücut hücrelerindeki DNA'yı da degistirmezler. Her nasıl doğan çocuklar bazen tek gözlü, üç elli doğuyorsa aynı şekilde farklı renkte bir saç ile de doğabilir. Bu çok düşük bir ihtimaldir ki mor rengi de oluşması kompleks bir renktir. Ama renk pigmentlerinin eksik olması sebebiyle saçı beyaz doğabilir. Ve beyaz saçlı çocuktan doğacak nesillerde beyaz saç görülme ihtimali var

Ama sen kas geliştirdin diye çocuğun kaslı ya da sen lens taktın diye çocuğun yeşil gözlü olmaz.

Favorilerime Ekle
2

Canlıların cevresel etkenler ile meydana gelen ve kalıtsal olmayan özelliklerine modifikasyon denir. yani sonradan sacını boyatma olayı veya kas yapma genlerine gecmediği icin sonuc olarak yavru genlerinede aktarılma ihtimali yoktur. örnek olarak himalaya tavşanı biyolojide modifikasyonun en iyi örneklerinden biridir. bu tavşanın  kıllarını kesip kestiğiniz yere buz koyduğunuzda bir süre sonra kılları farklı renk cıkmaya başlayacaktır. ancak bu renk cocuklarına aktarılmaz .

Sac renklerinin evrimi : örnek olarak  ormanda yaşayan bir kuş türü icin 3 farklı tüy rengi olsun diyelim.  1.kahverengi  2.yeşil  3. sarı .    sarı renk tüy ormanda cok daha fazla belirgin olduğundan dolayı avcılar tarafından avlanma ihtimali cok yüksektir. bu yüzden doğal secilim yeşil ve kahverengi genler lehine calışacaktır.  sarı renk dezavantajlı olduğundan dolayı popülasyonda seyrekleşicek ve zamanla yok olmaya başlıyacak.

ilgili yazılar  :https://evrimagaci.org/evrim-mekanizmalari-1-evrimi-tetikleyen-mekanizmalar-nelerdir-104

 : https://evrimagaci.org/varyasyonlar-cesitlilik-modifikasyonlar-adaptasyonlar-secilim-ve-evrim-iliskisi-uzerine-271

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sadece kısa bir mesafeyi görebiliriz. Ancak o mesafede bile yapılması gereken birçok şeyi görebiliriz.”
Alan Turing
Geri Bildirim Gönder