Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Halil Özcan
Halil Özcan
1,794 UP
Üye
3

Reşit olmayan bir çocuğun aldığı eğitimi ailesi mi seçmelidir?

Örneğin belli izinler alındığında çocuk örgün eğitimden ayrılarak dini eğitim görüyor fakat çocuk o eğitimi seçmiyor örgün eğitim dışında olan diğer eğitim çeşitleri toplumunun bütünlüğünü bozmaz mı?
457 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Gülnur A
Gülnur A
26K UP
Okul Öncesi Öğretmeni

Örgün eğitim dışındaki eğitim türleri toplumun düzenini bozmaz ancak sizler yaygın veya informal eğitimle çocukların zihinlerine toplum bütünlüğünü bozacak fikirler empoze ederseniz tabi ki burada bir bütünlükten bahsedemeyiz. Bu örgün eğitim için de geçerli.

Sorduğunuz sorunun ilk kısmıyla ilgili aileyle birlikte çocuğun da kararlarının önemli olduğunu düşünüyorum. Din gibi konularda zorlama olmamalı. Çocuk bu tür konularda kendi karar vermeli bence. Çünkü sizler baskıyla bu kadar soyut olan bir konuyu çocuklara empoze etmeye çalışırsanız istediğinizin tam tersi bir sonuca ulaşırsınız. Bu zaten günümüzde de gördüğümüz ve yaşadığımız bir durum.

Tüm Reklamları Kapat

Bana kalırsa okul öncesi ve ilkokul dönemlerinde çocukların zorla dini eğitim almaması gerekiyor. Çünkü dini konular çocuklar için çok soyut kalıyor ve çocuklar bu konuları anlamakta zorlanıyorlar. Ayrıca din konusunda çok büyük korkular geliştirebiliyorlar. Sonuçta hepimiz küçükken "Bunları, şunları yapmazsan cehennemde yanarsın." gibi cümlelere maruz kaldık. Ben, çocukların bu şekilde korkutulmasından ziyade yaşı geldiğinde aile de isterse dini eğitime başlanması gerektiğini düşünüyorum. Bir de küçük yaşta farklı alfabe öğrenen çocuklar, ilkokula geçtiklerinde zorlanıyorlar. Arapça ve Türkçe'nin yazılma yönleri farklı çünkü. Ve çocukların ilk öğrenmeleri genellikle daha kalıcı olduğu için daha zor değiştiriliyor. Bu sebeple küçük yaş gruplarında din eğitimi değil değerler eğitimi verilmesi gerektiğine inanıyorum. Her şeyin özünde bana göre saygı vardır. Ve siz bir çocuğa saygıyı öğretmeden dini öğretirseniz çocuğunuz insan hakkı yiyen bir dindar olur. Ki islamda böyle bir şey de söz konusu değil.

Ergenlik dönemine gelecek olursak; ergenlik dönemlerinde çocuklar "bana bir şey olmaz" mantığıyla bir çok yanlış karar alabiliyorlar. Özellikle aile içi çatışmalar bu dönemde çok gözlemleniyor çünkü ergenlik dönemindeki çocuklar kendilerini ailelerine kanıtlamaktan ziyade arkadaşlarına kanıtlamak istiyorlar. Böyle bir durumda sizin çocuklarınız üstünde baskı kurmanız, onu istemediği halde bir şeylere mecbur bırakmanız onun iyiliğine değil kötülüğüne olur. Siz çocuğunuzun dinini yaşayan biri olmasını isterken elde ettiğiniz sonuç çok farklı bir yere götürebilir çocuğunuzu. Bu yüzden lise dönemlerinde çocukların yeteneklerini göz önüne alarak tercih yaptırılması gerektiğini savunuyorum. Buna verebileceğim en büyük örnek de hayatımda 5 yıl önce yaşamış olduğum anıdır. Şöyle anlatayım: Babam, erkek kardeşimi dini eğitim veren bir okula göndermek için baskı kuruyordu. Ben ve annemde bu duruma karşı çıkıyorduk çünkü erkek kardeşim dini bir konuda uzmanlaşmak yerine bilgisayar alanında uzmanlaşmak istiyordu. Ben kardeşimi çok iyi tanıyan biri olarak da dini eğitimin ağırlıklı olduğu kurumda onun eğitimini bırakacağından emindim çünkü çok başına buyruk ve "bana bir şey olmaz" kafasında hareket eden bir çocuktu. Tabiri caizse o okulda okumazdı. Kardeşimin hangi alanda yetenekli olduğunu da biliyordum ve bu konuda eğitim alabileceği bir okula gitme konusunda ben de babama baskı kurdum ve kazandım. Erkek kardeşim farklı bir okulda, istediği bölümde okudu. Sonucu da hüsran olmadı. Geleceğine dair hayalleri olan bir çocuk şimdi.

Tüm Reklamları Kapat

Bu anlattığım olayla demek istediğim; aileler çocukları adına karar verecekse onları da bu karar verme sürecine dahil etmeliler. Ayrıca çocuklarının geleceklerini düşünüyorlarsa da bunu sadece "din" olgusuna odaklanarak yapmamalılar bence. Çocuklar tecrübeler edinerek er ya da geç kendi doğrularını buluyorlar zaten. Bence din çok öznel bir konudur, başkalarının anlatmasıyla kavranamaz. Bu sebeple din, bir insanın kendi karar vereceği bir olgudur. Bu noktada, ailelerin çocuklarının yeteneklerini ön plana alarak onların geleceklerine yön verme çabalarını daha mantıklı ve anlamlı buluyorum.

Hassas bir konu olduğu için bir şey daha eklemek istiyorum, dini bir eğitimden çıkıp çok güzel işler başaran insanlarda var. Bence bu noktada dine olan önyargıyı kırmak gerekiyor. Benim yazımda belirtmek istediğim nokta din eğitimini tamamen reddetmek değil, öncelik olarak çocukların yeteneklerine odaklanmak, dini zoraki bir tercih olarak çocuklara sunmamak. Çocuklar yeteneklerini keşfederken de dini öğrenebilirler. Bu tamamen ailelere kalmış bir tercih. Yani "dini eğitimden sonra çıkan insanların bir şey üretmemesi" mantığını doğru bulmuyorum. Bir şeyler üretmek tamamen kişinin kendisiyle alakalı bir durum.

Kısaca anlatmak istediğim şu: Bence başarıda din bir kıstas değil artık. Eklediğim kaynaklarda bunu görebiliriz. Belki örnekler az ama hiç yok değil. Dinini yaşayarak çevresine duyarlı, üretken olan çok insan var. Üretkenliği de sadece bilim alanında çalışmak olarak görmeyelim lütfen. Gelecek için iyi insanlar yetiştirmek de bir üretkenliktir, bir ağaç dikmek de. Olay tamamen bakış açımıza bağlı. Sonuç olarak herhangi bir dine inanmayan insanlarda bunu yapabilir, müslüman/yahudi/hristiyan olan insanlarda. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki her insan aynı şartlardan geçerek bitiş çizgisine ulaşmıyor.

Ayrıca kişiler çevreleriyle yaşantı geliştirdikçe, onlara uygun ortamlar sunuldukça var olan şemalarını geliştirir ve değiştirirler. "Cahil" olarak nitelendirilen bir aileden çıkan çocuk kendi imkanlarıyla bilgili bir insan olabilir.

Genel olarak bu tarz konularda "genelleme" yapmaktan kaçınmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. İyi günler dilerim 💫

181 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. 2018 Yılının Müslüman Bilim İnsanları. (26 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 26 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. İslam Düşüncesi Ve Müslüman Bilim Adamlari. (26 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 26 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
209K UP
Düşünür

Merhabalar Halil Özcan

Tabiki raşit olana kadar çocugun alacagı egitimi ailesi secmelidir. Tabiki akıl yaşta değil bastadır ama ailesinin vereceği kararlar çocugun vereceği kararlardan daha iyi olma ihtimali daha yuksek. Yani bu demokrasi tartışmasına giriyor biraz. İnsanlar oy kullanmamalıdır çünkü sıradan halk asla ekonomi sosyoloji ve devlet yonetimi gibi konulardan bilgili olmaz. Bu yuzden kendi gelecekleri konusunda kendi isteklerinden ziyade daha bilgili insanların vereceği kararlar daha doğru olur. Tamam sen yobaz bir aileden gelen yazık olan coxukları kast ediyorsun ama sole dusun, yobaz insanların çocukları ailesinden öğrendiği yobazlığı raşit olana kadar benimser(burada raşit derken 18 yaşına gelmesini kast etmiyorum) yani çocuga bırakılsa bile ailesinden cokta bagımsız bir karar vereceğini dusunmuyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Örgün yada mevcut EĞİTİMin dışındaki eğitimler tabiki de toplumun duzenini bozmaz.farklı yontemler her zaman olur eğitim olduktan sonra. Ama kimse kusura bakmasın din denilen şeyler ortaçağ sacmalıklarıdır. Dini eğitim, eğitim değildir. Binlerce yıl önceki yazılmış olan kitapların eğitimi, topluma birşey katmaz ve birşey uretmez. Aksine bu eğitimi alan insanların daha geri kafalı ve kültürün ilerlemesine karşı çıkan insanlar olur. Yani burda eğitim söz konusu değil, toplum yapısını bozan eğitim diye eğitimin tam tersini verilmesidir. Yani dindar biri gibi düşünürsekte yine aynı sonuç çıkıyor. Din dönemden döneme uygulanış farklılık gösterir, her donem aynı dini uygulayamazsın. Donemin şartlarından daha farklı donemlerde, aynı dinin aynı kurallarının öğretilmesi mantığa aykırıdır.

SONUÇ= ben burda dini kötülemiyorum yada ateist olun demiyorum. Ama dini eğitim verilen kurumların kültür farklılıkların yol açtığı(mantıksız olan kültürü meşrulaştırmak) ve dini eğitimden sonra çıkan insanların birşey üretmemesi nedeniyle dini eğitimi çok doğru bulmuyorum. Yani din eğitimi olmasın çocuk erişkin olana kadar da ailesi kararlarını versin.

114 görüntülenme
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.