Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Reşit olmayan bir çocuğun aldığı eğitimi ailesi mi seçmelidir?

Örneğin belli izinler alındığında çocuk örgün eğitimden ayrılarak dini eğitim görüyor fakat çocuk o eğitimi seçmiyor örgün eğitim dışında olan diğer eğitim çeşitleri toplumunun bütünlüğünü bozmaz mı?
125 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Gülnur Arlı
Gülnur Arlı Okul Öncesi Öğretmeni

Örgün eğitim dışındaki eğitim türleri toplumun düzenini bozmaz ancak sizler yaygın veya informal eğitimle çocukların zihinlerine toplum bütünlüğünü bozacak fikirler empoze ederseniz tabi ki burada bir bütünlükten bahsedemeyiz. Bu örgün eğitim için de geçerli.

Sorduğunuz sorunun ilk kısmıyla ilgili aileyle birlikte çocuğun da kararlarının önemli olduğunu düşünüyorum. Din gibi konularda zorlama olmamalı. Çocuk bu tür konularda kendi karar vermeli bence. Çünkü sizler baskıyla bu kadar soyut olan bir konuyu çocuklara empoze etmeye çalışırsanız istediğinizin tam tersi bir sonuca ulaşırsınız. Bu zaten günümüzde de gördüğümüz ve yaşadığımız bir durum.

Bu Reklamı Kapat

Bana kalırsa okul öncesi ve ilkokul dönemlerinde çocukların zorla dini eğitim almaması gerekiyor. Çünkü dini konular çocuklar için çok soyut kalıyor ve çocuklar bu konuları anlamakta zorlanıyorlar. Ayrıca din konusunda çok büyük korkular geliştirebiliyorlar. Sonuçta hepimiz küçükken "Bunları, şunları yapmazsan cehennemde yanarsın." gibi cümlelere maruz kaldık. Ben, çocukların bu şekilde korkutulmasından ziyade yaşı geldiğinde aile de isterse dini eğitime başlanması gerektiğini düşünüyorum. Bir de küçük yaşta farklı alfabe öğrenen çocuklar, ilkokula geçtiklerinde zorlanıyorlar. Arapça ve Türkçe'nin yazılma yönleri farklı çünkü. Ve çocukların ilk öğrenmeleri genellikle daha kalıcı olduğu için daha zor değiştiriliyor. Bu sebeple küçük yaş gruplarında din eğitimi değil değerler eğitimi verilmesi gerektiğine inanıyorum. Her şeyin özünde bana göre saygı vardır. Ve siz bir çocuğa saygıyı öğretmeden dini öğretirseniz çocuğunuz insan hakkı yiyen bir dindar olur. Ki islamda böyle bir şey de söz konusu değil.

Ergenlik dönemine gelecek olursak; ergenlik dönemlerinde çocuklar "bana bir şey olmaz" mantığıyla bir çok yanlış karar alabiliyorlar. Özellikle aile içi çatışmalar bu dönemde çok gözlemleniyor çünkü ergenlik dönemindeki çocuklar kendilerini ailelerine kanıtlamaktan ziyade arkadaşlarına kanıtlamak istiyorlar. Böyle bir durumda sizin çocuklarınız üstünde baskı kurmanız, onu istemediği halde bir şeylere mecbur bırakmanız onun iyiliğine değil kötülüğüne olur. Siz çocuğunuzun dinini yaşayan biri olmasını isterken elde ettiğiniz sonuç çok farklı bir yere götürebilir çocuğunuzu. Bu yüzden lise dönemlerinde çocukların yeteneklerini göz önüne alarak tercih yaptırılması gerektiğini savunuyorum. Buna verebileceğim en büyük örnek de hayatımda 5 yıl önce yaşamış olduğum anıdır. Şöyle anlatayım: Babam, erkek kardeşimi dini eğitim veren bir okula göndermek için baskı kuruyordu. Ben ve annemde bu duruma karşı çıkıyorduk çünkü erkek kardeşim dini bir konuda uzmanlaşmak yerine bilgisayar alanında uzmanlaşmak istiyordu. Ben kardeşimi çok iyi tanıyan biri olarak da dini eğitimin ağırlıklı olduğu kurumda onun eğitimini bırakacağından emindim çünkü çok başına buyruk ve "bana bir şey olmaz" kafasında hareket eden bir çocuktu. Tabiri caizse o okulda okumazdı. Kardeşimin hangi alanda yetenekli olduğunu da biliyordum ve bu konuda eğitim alabileceği bir okula gitme konusunda ben de babama baskı kurdum ve kazandım. Erkek kardeşim farklı bir okulda, istediği bölümde okudu. Sonucu da hüsran olmadı. Geleceğine dair hayalleri olan bir çocuk şimdi.

Bu Reklamı Kapat

Bu anlattığım olayla demek istediğim; aileler çocukları adına karar verecekse onları da bu karar verme sürecine dahil etmeliler. Ayrıca çocuklarının geleceklerini düşünüyorlarsa da bunu sadece "din" olgusuna odaklanarak yapmamalılar bence. Çocuklar tecrübeler edinerek er ya da geç kendi doğrularını buluyorlar zaten. Bence din çok öznel bir konudur, başkalarının anlatmasıyla kavranamaz. Bu sebeple din, bir insanın kendi karar vereceği bir olgudur. Bu noktada, ailelerin çocuklarının yeteneklerini ön plana alarak onların geleceklerine yön verme çabalarını daha mantıklı ve anlamlı buluyorum.

Hassas bir konu olduğu için bir şey daha eklemek istiyorum, dini bir eğitimden çıkıp çok güzel işler başaran insanlarda var. Bence bu noktada dine olan önyargıyı kırmak gerekiyor. Benim yazımda belirtmek istediğim nokta din eğitimini tamamen reddetmek değil, öncelik olarak çocukların yeteneklerine odaklanmak, dini zoraki bir tercih olarak çocuklara sunmamak. Çocuklar yeteneklerini keşfederken de dini öğrenebilirler. Bu tamamen ailelere kalmış bir tercih. Yani "dini eğitimden sonra çıkan insanların bir şey üretmemesi" mantığını doğru bulmuyorum. Bir şeyler üretmek tamamen kişinin kendisiyle alakalı bir durum.

Kısaca anlatmak istediğim şu: Bence başarıda din bir kıstas değil artık. Eklediğim kaynaklarda bunu görebiliriz. Belki örnekler az ama hiç yok değil. Dinini yaşayarak çevresine duyarlı, üretken olan çok insan var. Üretkenliği de sadece bilim alanında çalışmak olarak görmeyelim lütfen. Gelecek için iyi insanlar yetiştirmek de bir üretkenliktir, bir ağaç dikmek de. Olay tamamen bakış açımıza bağlı. Sonuç olarak herhangi bir dine inanmayan insanlarda bunu yapabilir, müslüman/yahudi/hristiyan olan insanlarda. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki her insan aynı şartlardan geçerek bitiş çizgisine ulaşmıyor.

Ayrıca kişiler çevreleriyle yaşantı geliştirdikçe, onlara uygun ortamlar sunuldukça var olan şemalarını geliştirir ve değiştirirler. "Cahil" olarak nitelendirilen bir aileden çıkan çocuk kendi imkanlarıyla bilgili bir insan olabilir.

Genel olarak bu tarz konularda "genelleme" yapmaktan kaçınmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. İyi günler dilerim 💫

172 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. 2018 Yılının Müslüman Bilim İnsanları. (26 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 26 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. İslam Düşüncesi Ve Müslüman Bilim Adamlari. (26 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 26 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Merhabalar Halil Özcan

Tabiki raşit olana kadar çocugun alacagı egitimi ailesi secmelidir. Tabiki akıl yaşta değil bastadır ama ailesinin vereceği kararlar çocugun vereceği kararlardan daha iyi olma ihtimali daha yuksek. Yani bu demokrasi tartışmasına giriyor biraz. İnsanlar oy kullanmamalıdır çünkü sıradan halk asla ekonomi sosyoloji ve devlet yonetimi gibi konulardan bilgili olmaz. Bu yuzden kendi gelecekleri konusunda kendi isteklerinden ziyade daha bilgili insanların vereceği kararlar daha doğru olur. Tamam sen yobaz bir aileden gelen yazık olan coxukları kast ediyorsun ama sole dusun, yobaz insanların çocukları ailesinden öğrendiği yobazlığı raşit olana kadar benimser(burada raşit derken 18 yaşına gelmesini kast etmiyorum) yani çocuga bırakılsa bile ailesinden cokta bagımsız bir karar vereceğini dusunmuyorum.

Bu Reklamı Kapat

Örgün yada mevcut EĞİTİMin dışındaki eğitimler tabiki de toplumun duzenini bozmaz.farklı yontemler her zaman olur eğitim olduktan sonra. Ama kimse kusura bakmasın din denilen şeyler ortaçağ sacmalıklarıdır. Dini eğitim, eğitim değildir. Binlerce yıl önceki yazılmış olan kitapların eğitimi, topluma birşey katmaz ve birşey uretmez. Aksine bu eğitimi alan insanların daha geri kafalı ve kültürün ilerlemesine karşı çıkan insanlar olur. Yani burda eğitim söz konusu değil, toplum yapısını bozan eğitim diye eğitimin tam tersini verilmesidir. Yani dindar biri gibi düşünürsekte yine aynı sonuç çıkıyor. Din dönemden döneme uygulanış farklılık gösterir, her donem aynı dini uygulayamazsın. Donemin şartlarından daha farklı donemlerde, aynı dinin aynı kurallarının öğretilmesi mantığa aykırıdır.

SONUÇ= ben burda dini kötülemiyorum yada ateist olun demiyorum. Ama dini eğitim verilen kurumların kültür farklılıkların yol açtığı(mantıksız olan kültürü meşrulaştırmak) ve dini eğitimden sonra çıkan insanların birşey üretmemesi nedeniyle dini eğitimi çok doğru bulmuyorum. Yani din eğitimi olmasın çocuk erişkin olana kadar da ailesi kararlarını versin.

111 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et