Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

"uzun covıd" ne demek? Covıd-19, bireylerde kalıcı hasar bırakır mı?

Merhaba, maalesef ki test sonucum pozitif çıktı. Bir kaç gün öncede aşı olmuştum, hastalığı atlatınca vücudumda kalıcı bi hasar kalır mı?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

COVID-19'a yakalananların uzun dönem yan etkiler deneyimlemesi garanti değil; ancak hastaların %10-35 arasının COVID-19 semptomlarını klinik iyileşmeden sonra da gösterdiği düşünülmektedir.[1][2][3][4][5][6] Ayrıca vakaların %63'ünün hastalığı klinik olarak atlattıktan 6 ay sonra bile en az 1 COVID-19 semptomunu göstermeye devam ettiği görülmektedir.[7]

Buna "Uzun COVID" adı veriliyor ve araştırmaların bulgularına göre, hastalığın atlatılmasından aylar sonra bile bitkinlik, nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürükler, karın ağrıları görülmeye devam edilebiliyor. Özellikle de koku duyusunu yitiren kişilerin, hastalığı atlatması sonrasında koku duyularını geri kazanmalarına rağmen koku algılarının kalıcı olarak değiştiği ve birçok koku ve tadı eskisi gibi alamadıklarını, hastalık öncesi sevdikleri yiyecekleri ve kokuları tadıp koklamaya dayanamadıkları da bildirilen Uzun COVID semptomları arasındadır.[8][9]

Elbette yukarıdaki istatistikler çerçevesinde, her hastanın bunu deneyimlemeyeceği söylenebilir; ancak birçok hastanın en azından 1 veya birkaç semptomu hastalığı atlattıktan sonra da deneyimlemeye devam edeceği söylenebilir.

149 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır. Ayrıca bu cevap, COVID-19 ve Aşılar soru dizisi içinde yer almaktadır.

Kaynaklar

  • L. Tabacof, et al. (2020). Post-Acute Covid-19 Syndrome Negatively Impacts Health And Wellbeing Despite Less Severe Acute Infection. medRxiv, sf: 2020.11.04.20226126. doi: 10.1101/2020.11.04.20226126. | Arşiv Bağlantısı
  • Y. Huang, et al. (2021). Covid Symptoms, Symptom Clusters, And Predictors For Becoming A Long-Hauler: Looking For Clarity In The Haze Of The Pandemic. medRxiv, sf: 2021.03.03.21252086. doi: 10.1101/2021.03.03.21252086. | Arşiv Bağlantısı
  • J. K. Logue, et al. (2021). Sequelae In Adults At 6 Months After Covid-19 Infection. JAMA Network Open, sf: e210830-e210830. doi: 10.1001/jamanetworkopen.2021.0830. | Arşiv Bağlantısı
  • K. B. Jacobson, et al. (2021). A Cautionary Tale During A Global Pandemic. Clinical Infectious Diseases, sf: e826-e829. doi: 10.1093/cid/ciab103. | Arşiv Bağlantısı
  • R. Rubin. (2020). As Their Numbers Grow, Covid-19 “Long Haulers” Stump Experts. JAMA, sf: 1381-1383. doi: 10.1001/jama.2020.17709. | Arşiv Bağlantısı
  • T. Greenhalgh, et al. (2020). Management Of Post-Acute Covid-19 In Primary Care. BMJ, sf: m3026. doi: 10.1136/bmj.m3026. | Arşiv Bağlantısı
  • C. Huang, et al. (2021). 6-Month Consequences Of Covid-19 In Patients Discharged From Hospital: A Cohort Study. The Lancet, sf: 220-232. doi: 10.1016/S0140-6736(20)32656-8. | Arşiv Bağlantısı
  • U.S. Pharmacist. Loss Of Smell, Taste Can Linger For Months In Recovered Covid-19 Patients. (03 Mart 2021). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2021. Alındığı Yer: U.S. Pharmacist | Arşiv Bağlantısı
  • M. Renaud, et al. (2021). Clinical Outcomes For Patients With Anosmia 1 Year After Covid-19 Diagnosis. JAMA Network. doi: 10.1001/jamanetworkopen.2021.15352. | Arşiv Bağlantısı

Merhaba bu soruya şahit olarak yazıyorum.işyerinde bir arkadaşımız yakalanmıştı tabi koronanın ilk zamanları ortada aşı yok ilk yakalananlardandı 2 ay işe gelememişti kendisi iş yerimizde hava aracı parçalarının robotik bir şekilde kullanması işini yapıyordu hastalığı geçirdiğinde ciğerlerinin zayıfladığı ve bundan sonra tozlu ortamlarda bulunamayacağı hastalık sonrası iş yeri hekiminin yaptığı kontrollerde işyeri hekimi raporuyla işverene bildirildi ve üstünden 1.5 sene geçmesine rağmen hala efor sarfettiği durumlarda ciğerlerinde derin nefes almasına rağmen sanki oksijen yetmiyor gibi geldiğini söylüyor.kalıcılıktan kastınız buysa evet ki bu arkadaş sigara içmeyen spor yapan bir arkadaşımızdı kumlama da aslında tozlu bir ortam değil robotik bir şekilde yapılıyor.şu an bu sıkıntısı dolayısıyla spor yapamadığını belirtiyor teşekkürler

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın