Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

"Bill Gates olmak için ödediği ve ödeyeceği bedelleri, Bill Gates olmak isteyenlerin aslında pek azı ödemek isteyecektir" buradaki bedel sizce nedir?

Sorum varlıklı olmak için hangi bedelleri ödememiz gerektiği minvalinde değil.Çünkü soru çok genel ve birisi bunun cevabını bilseydi de zaten ücretsiz vermezdi. Sorum genel çerçevede, klişe söylevlerin dışında konuya düşünmeye değer farklı bakış açılarına odaklanmak.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan Yazımlıcı, Mühendis, taksitle bedel ödeyen

Merhaba,

Bill Gates doğru örnek mi, emin değilim, çünkü çok özel bir bedel ödediğini bile sanmıyorum. Zengin olma sürecinde sıkça ödenen bedelleri de zaten sormuyorum, demişsiniz. Bir şirketin ürününü (QDOS) almış, biraz değiştirip, MSDOS adıyla başka bir şirkete (IBM) satmış. O dönemde ofis yazılımları hep sınırlı donanımda çalıştığı için, çok daha başarılı olabilecek alternatifler varken, doğru zamanda doğru yerde, doğru fiyatla bulunma şansını kullanmış. Şimdilerde Gates'in adı, çalışanlarla kurduğu duygusal ilişkiler ve ölen Epstein'ın kriminal işleriyle beraber anılıyor.

Bu Reklamı Kapat

Buna benzeyen birkaç hikaye daha var: iki kişi bir ürün geliştirir, sonra biri diğerini kenara itip, başarıyı yakalar. Diğer kişi unutulur gider. Twitter'da Noah Glass, Facebook'ta Winklevoss kardeşler (gerçi zengin bir aileden geliyorlar), Apple'da kısmen Steve Wozniak... Ya da Elon Musk gibi, eski fikirleri kendi icatlarıymış gibi pazarlayanlar, bazen hayal satanlar... benzerlikler ve kimin haklı/haksız olduğu tartışılır. Kahraman olarak hatırladıklarımız, başlarda kendileri yoğun bir mesai harcar, şirket büyürken elemanlarını ölümüne çalıştırırlar, büyük şirketlerden ve devletten destek görürler, çoğu durumda kalitesiz ürünlerle piyasayı ele geçirirler, bir bocalama döneminin sonrasında batmazlarsa, başarılı olmuşlardır.

80'lerde ortaya çıkan teknoloji zenginleri, imparatorluklarını görece yeni gelişen bir alanda kurdular. Bu açıdan belli zorlukları aştıkları söylenebilir. Artık finanstan pazarlamaya pek çok konuda taşlar yerine oturmuş vaziyette. Bugün kimsenin Microsoft'u yerinden etme hayali kurduğunu sanmıyorum. Geçmişte bazı badireler atlattılar, agresif taktikleri nedeniyle koca bir kuşağın nefretini kazandılar, ofis sektörü gibi zor bir alana el attılar, açık kaynaklı yazılım sektörünü baltalamayı denediler, çok hatalar (Windows ME, Vista, CE, mobil telefon vs.) yaptılar, ama ciddi bir alternatif olmadığından ayakta kaldılar. Elbette bu süreçlerin Gates üzerinde kişisel bedelleri olmuştur, ama hem çok büyük maddi sıkıntı çekmiş değil, hem de bir Elon Musk kadar göz önünde ve ayrıştırıcı bir karakter olmadı (son skandalı saymazsak).

Bill Gates, 80'lere kadar küçümsenen "inek" karakterinin başarı hikayesidir; beğenelim, beğenmeyelim. Özel hayatı feda etmek, göz önünde olup nefret edilmek, insan üstü standartlarla değerlendirilmek gibi bazı bedeller ödemiş; bir yandan da gücünü istismar etmiş. Bu sistemde başarılı olup temiz kalmak, güvene dayalı ilişkiler kurmak kolay değil, ama istismarı da "asıl kurban, güç sarhoşu olan Gates" diye sunarsanız, konu başka bir yere gider. Orijinal alıntıdaki mesaj, "kirlenmeye hazır olun" fikrini de içeriyor. Burada başarılı insanlara güzelleme yapılırken, başkalarına verdikleri zararlar ve parçası oldukları kirli ilişki ağları epey küçümseniyor, gibi anlıyorum. O nedenle ihtiyatla yaklaşmak lazım.

Kaynaklar

  1. Kelsey Vlamis. Microsoft Board Members Opened Investigation Into Bill Gates .... (12 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  2. Emily Flitter, Matthew Goldstein. Long Before Divorce, Bill Gates Had Reputation For Questionable Behavior. (12 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
  3. Wikipedia. 86-Dos. (12 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  4. ColdFusion / Dagogo Altraide. The Struggle Of The Original Iphone - The Untold Story. (12 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Onur Yekedüz
Onur Yekedüz Öğrenciyim ama araştırmayı severim

Benim düşüncem Bill Gates zengin olmak için yapmadı .İşini sevdiği için yaptı oysa Bill Gates gibi olmak isteyenler parası için öyle olmak istiyor Ayrıca bu şekilde düşünenler genellikle kolay yoldan para kazanmak isteyenlerdir Bu nedenle çok az kişi onun gibi olabilecektir

113 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et