Puan Ver
5
Puan Ver

Proteinler bilindiği üzere aminoasitlerin bir araya gelmeleriyle oluşuyor fakat proteinleri de bir protein olan ribozom sentezliyor bu çelişki evrimle nasıl açıklanıyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba, ribozom aslında bir protein değil bir kodlamayan RNA olan ribozomal RNA ve proteinlerin bir araya gelerek oluşturduğu kompleks bir yapıdır. Hatta bu yapılar ribonükleoprotein kompleksleri olarak da adlandırılır. Ribozomun evrimi aslında DNA ve hücrenin evrimiyle yakından ilişkilidir. Hücre evrimini ele alan çeşitli yaklaşımlardan biri olan RNA-world hipotezine göre RNA, DNA ve proteinden çok daha önce ortaya çıkmış ve kendi kendini replike eden bir yapı olarak canlılığın temelini oluşturmuştur. Modern hücrelerde bazı tepkimelerin halen enzimatik RNA'lar ile katalize edildiğini görebiliriz mesela uçbirleştirme (splicing). Kısaca özetlersek enzimatik moleküllerin de atası olan RNA'lardan sonra proteinler evrildi ve bunu rRNA ve proteinlerden oluşan modern ribozomun evrimi takip etti.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şansı en az hak edenler, onu en çok arzularlar.”
Moliere
Geri Bildirim Gönder