Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Pi irrasyonel midir?

Pi irrasyonel bi sayı olarak öğretiliyor, fakat irrasyonel sayılar 2 sayının birbirine bölümü şeklinde yazılamıyorsa pi nasıl çemberin çevresinin çapına oranı olabilir çünkü uzunluklar reel olmak zorunda
987 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ilgaz Çakar
Ilgaz Çakar
4,875 UP
Matematik doktora öğrencisiyim

Evet, irrasyonel bir sayıdır. İrrasyonel sayılarla ilgili söylediğin şey tam olarak doğru değil, küçük bir noktayı kaçırıyorsun. Bir sayısının rasyonel olması demek, o sayının ve olmak üzere şeklinde yazılabilmesi demektir. Pi sayısını bir çemberin çevresinin çapına oranı olarak yazabilirim, o zaman rasyoneldir dediğinde çemberlerin çaplarının ve çevrelerinin aynı anda tam sayı olabileceğini varsaymış olursun. Çünkü rasyonel sayılar iki tam sayının oranı şeklinde yazılabilen sayılardır. Peki bana çapı ve çevresi tam sayı olan bir çember söyler misin?

Uzunlukların reel sayı olduğunu söylemişsin. Konudan bağımsız küçük bir düzeltme yapalım: uzunluklar negatif olmayan reel sayılardır. Şimdi konuyla ilgili kısma gelelim. Reel sayı kümesi rasyonel sayılar kümesi ile irrasyonel sayılar kümesinin birleşimi şeklinde tanımlanır. Yani her irrasyonel sayı aynı zamanda bir reel sayıdır. Dolayısıyla uzunlukların (negatif olmayan) reel sayılar olması, pi sayısının irrasyonel olmasına engel değil.

Sorduğun soru sebebiyle en iyi ihtimalle lise öğrencisi olduğunu varsayıyorum. Bir matematikçi olarak burada pi sayısının irrasyonel olduğunun ispatını vermek isterdim. Ama ne yazık ki bunun lise düzeyinde anlaşılabilecek bir ispatını bilmiyorum. Yine de incelemek istersen burada[1] adım adım bir ispat yapılmış.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Presh Talwalkar. Proving Pi Is Irrational: A Step-By-Step Guide To A “Simple Proof” Requiring Only High School Calculus – Mind Your Decisions. (8 Kasım 2013). Alındığı Tarih: 25 Nisan 2023. Alındığı Yer: MindYourDecisions | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close