Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Oylama/seçim sürecinde 18 yaş üstü oy verebiliyor 80-90 yaş üstü neden oy veriyor? 18 yaş üstü vatandaşlar için oy vermek neden zorunlu değil?

Alzheimer gibi hastalıkların sebep olduğu olumsuzluklar oy vermek için engel değil mi? İnsanlar daha kendi irade ve kendi kararlarını veremiyorken neden oy veriyorlar? Ve oy vermek neden, ne için zorunlu değil?
1,277 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Dilrbad .
Dilrbad .
35K UP
öğrenci

aslında oy vermemek de oy vermektir. seçim şansını hiçbirinden yana kullanırsın. oy vermeyi zorunlu yapmak demek mesela x partisine oy vermeyi zorunlu yapmak gibi bir şey olur.

bazı hastalıklarda akıl sağlığı yerinde olmayan insanlarda oy verme hakkı bulunmuyor. bahsettiğin hastalık da bir unutma söz konusu zihinsel engellilik değil ve bu kanunda bu oy kullanmaya engel değil.

bunun birden çok cevabı var aslında ama ne yazarsam yazayım politik olacak. evrim ağacı demokrasi konusunda güzel bir video var onu kaynak olarak ekliyorum. sokratesin demokrasi görüşü işlenmiş. eğer bana sorarsan hiç kimse nasıl neden oy verilir eğitimi almadan oy vermemeli. salt bir şekilde neyin ne olduğu anlatılmalı öğretilmeli oy hakkının ne olduğu ve oy vermenin aslında ne kadar önemli olduğu söylenmeli. maalesef insanlar artık sanki oy hakları yokmuş belirli bir partiye kullanmak zorundalarmış gibi davranıyor. yine benim fikrim bu ben demokrasinin şuana kadar bulunmuş en iyi ama artık yenisinin gelmesi gereken eski ve işlevsiz bir sistem olduğunu düşünüyorum. o kişi\kişileri seçmeyen sadece 10 insan olsa bile ülkede bu insanların da istedikleri kişiyle yönetilmesi gerekir. ama bu çok uzun bir konu işte....

Tüm Reklamları Kapat

ama bu politik kısmı işte. kaynak olarak eklediğim videoyu izlemeni öneririm.

103 görüntülenme

Kaynaklar

 1. evrim ağacı. Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti. (13 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 13 Temmuz 2020. Alındığı Yer: youtube | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close