Sorulara Dön
2
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Osmanlı oğuz soyundan mi gelmektedir?

Halil ınalcik osmanli hanedaninin oguz soyuna baglanmasinin nedenini dogudaki halklarin gozunde osmanli hanedanini yuceltmek icin ozellikle uyduruldugunu soyliuyor sizce dogru mu? Dolayisiyla modern devletlerin uluslarini yuceltmek icin icat ettiklere anlatilarin kokeni olabilcek tarihsel bir oruntuye(pattern) isaret ettigini dusunuyorum.

4
265 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Halil İnalcık; Osmanlı Hanedanının soyunu Oğuzlara dayandırmasını bilinçli bir politikanın eseri olarak görmek gerektiğini belirtmektedir. Bu politikanın oluşumu, Timur sonrası değişen siyasi ortamla ilgilidir. Kayı boyu meselesini, Osmanlıların, Akkoyunlular ile yaşadığı mücadele bağlamında ele almak daha isabetlidir.

Lakin bu durum yine İnalcık'a göre Osman Gazi'nin Türk olmadığı anlamına gelmez. Osman Gazi, bir Türk kabilesinin lideridir. Ayrıca subaşı olarak uç bölgesinde Selçuklu döneminde kurulan bir askeri teşkilatın da içindedir.

Bu tartışma bir yana, Osmanlıların Oğuzculuğa dayanmalarını erken dönem milliyetçilik ürünü olarak ele almak, mümkün olabilir. Lakin burada bir ırksal milliyetçilik söz konusu olabilir. Örneğin konu kültürel milliyetçilik ya da vatan temelli milliyetçilik değildir. Eğer ırk temelinde bir milliyetçilik tasarımı olarak ele alınırsa, öncül bir çaba olabilir. Nitekim etnik bilinç modern dönem öncesinde de mevcuttur.

İlaveten, modern dönemde oluşan milliyetçilik, ülke içindeki halkın, kanun önünde eşitliğine dayanır. Yani yasal aristokrasiyi kabul etmez. Lakin Oğuzculuk gibi kabuller, monarşileri meşrulaştıran, mistik - destansı meşruiyetler sağlar. Bu manada zaten kanun önünde üstün olan bir aileyi ve hatta aileleri meşrulaştırır.

Son olarak ifade edilebilir ki; Oğuzculuk gibi kabuller ve bu kabulü besleyen etnik - kabilevi bilinç, modern dönemin milliyetçilik ideolojisinin ilkel bir aşamasıdır.

194 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Direk soruyla alakalı olmasa da bir iki konuyu daha açmak bu ikinci cevabımda faydalı olacaktır.

  1. Birinci olarak, Osmanlı'da kullanılan dil meselesine değinmek gereklidir. Osmanlıca olarak isimlendirdiğimiz dil, Bir Arnavut olan Galatasaray'ın kurucusu Ali Sami Yen'in babası Şemseddin Sami tarafından Türkçe'nin bir versiyonu olarak adlandırılmaktadır. Cümle yapısı ve ek yapısı ile bunu ortaya koymaktadır. Kaynaklarda konu ile ilgili bir makaleyi ekliyor olacağım.
  2. Osmanlı Devleti'nin gelişimi, materyalist tarih yaklaşımıyla ele alınırsa ilginç sonuçlara varır. Buna göre Osmanlı Devleti yarı komünal göçebelerle yerleşik tarımsal ekonomi arasında bir tercih yapmıştır. Bu tercih sonucunda yerleşik olmayı seçmiştir. Buna göre diline yeni kelimeler benimsemesi de normal karşılanabilir. Bu durum bu gün İngilizce kelimeleri benimsememiz gibidir.
  3. Osmanlı Devleti, göçebelikten yana tavır alsaydı ne olurdu sorusu burada önem kazanır. Cevap, Safevi İranında bulunabilir. Nitekim Safevi Devleti, Şah Abbas'a kadar göçer ekonominin siyasal üstünlüğüne göre dizayn edilmiştir. Sonrasında Abbas'ın reformları, kançılaryada Farsça'nın güçlenmesi, şehir ekonomisinin gelişimi süreci başlamıştır. Son kertede de İran'da günümüze kadar gelen siyasal serüveni çıkarmıştır. Günümüzde İran'da, Oğuz Türklerinin siyaseten ikinci planda oldukları burada hatırlanabilir. Anadolu'da ise şehirlerin, ekonomik yapının zaten Türkçe etrafında Anadolu Selçuklu döneminden itibaren oluşmuş olması, Osmanlı'ya şehirli ve Türkçe konuşan bir yapıda yaşama imkanı vermiştir.
159 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Sosyal Araştırmalar. (01 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 01 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Büyük Bir Devletin Doğuşu: Osmanlılar. (01 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 01 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Merhaba, bildiğim kadarıyla evet Osmanlılar oğuz soyundan geliyorlar. Osmanlı gün geçtikçe Arap kültürünü islam sanmış ve Arapça ve Farsçayı kabul etmişler, tabii Fatih Sultan Mehmet gibi milliyetçi padişahlar da vardır.

172 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

benim bildiğim kadarıyla osmanlı oğuzların bozoklardan gün grubundadır. Ama bu kayı boyu arap kültürüne bağlıdır. bu yüzden osmanlıca farsça ve arapçadır. osmanlı ilk başta türk gibi davranırken süreç boyunca araplaşmıştır. uygur kağanlığının mani dinini kabul etmesi gibi. son bir şey ekliyim karamanoğulları keşke devlet olsaydı çünkü türklüğe aşırı bağlı bir beylikti kendisi. onlar olsaydı belki daha iyi bir dilimiz vs. olurdu

141 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın