Sorulara Dön
-1
Felsefe

Ölümden sonra hiçlik durumuna geçeceksek yaşamımız anlamsız ve saçma olmuyor mu?

Öldükten sonra "hiçlik" durumuna geçeceksek şuan yaşamamızın hiçbir anlamı kalmıyor. Yaşamış olmanın farkında bile olamayacağız demektir.

2
45
Emre Demir
-1
563 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Köprü altında yaşayıp uyuşturucu kullanarak mutlu bir hayat yaşadığını zanneden gencin uyuşturucusunu aniden kestiğinizde hem madde yoksunluğundan hemde etrafındaki pisliğin farkına varmasından ötürü ani bir şok geçirecektir.Hatta söz konusu madde eroin yada ağır bir maddeyse o genci ölüme kadar götürecektir. Aslında öldükten sonra hiçliğin saçma olduğunu düşünme ve hayatın amacını bulamama evresi yaşadığınız çevreye göre değişir.Laik bir ailede dünyaya gelen bir gençteki etki bir kaç gün dalgınlık iken,daha yobaz bir ailede dünyaya gelen bir genci kafasındaki düşünceler ölüme kadar götüre bilir.Asında bu iki farklı ailede dünyaya gelmiş bireyler kafalarını biraz kaldırdıklarında "Ölünce farklı bir boyuta gideceğiz " tarikatının başındaki kişilerin ne kadar kolay para ve güç kazanabildiğini fark edince,dünyadaki adaletin ne kadar az olduğunu fark edince kısacası dünyadaki tüm pislikleri görünce işte bu soru akla gelir"Ben şimdiye kadar öbür dünya var diye yaşıyordum şimdi neden yaşayayım ki" sorusu akla gelir. İşte bir dine mensup olmamanın cevap vermesi en zor kısmı budur.Peki neden en zor kısmı budur çünkü bu soru herkes için farklıdır. Ama eğer hayatınıza bir anlam katmak isterseniz şunları yapmanızı tavsiye ederim

HAYAT GÖRÜŞÜNÜZÜ KÖKTEN DEĞİŞTİRİN: Çünkü eski görüşünüze göre hayat amacınız yüksek ihtimalle şu şekildeydi. işe gir, para kazan, çocuk sahibi ol, öl, öbür dünyaya git.Artık böyle olmamalı.Eğer böyle olacaksa bence şuan intihar etmek daha mantıklıdır

NE YAPMALIYIM: Hayatı olabildiğince yaşamaya çalış (Burada söylediğim şey git birine tecavüz et ,alkol kullan değil zaten öyle yaparsan hem toplum ahlakına zarar hemde kendi sağlığına zarar verirsin birde üstüne etrafındaki insanları da üzersin yani hayattan zevk almazsın) medeniyete katkıda bulun, farklı insanlarla tanış kültürünü geliştir,medeniyete katkıda bulunmaya çalış, yüksek hedeflerin olsun.Şimdi diyeceksin "iyide ben öldükten sonra bunların ne yararı var" işte gelişmiş medeniyetle gelişmemiş medeniyeti ayıran şey budur .Gelişmiş medeniyet öbür nesillere faydalı olmaya çalışır .Gelişmemiş medeniyetse tam tersi .Gelişmiş medeniyet olmak yada olmamak senin seçimin.Umarım hayat amacını bulmanda ufak bir faydam olmuştur .İyi günler.

663 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Çoğumuz düşünmemeye çalışırız. Ölümü düşünmek inançlı veya inançsız herkesi rahatsız eder. Öleceğin ve bir gün herşeyin biteceği, ne olacağını bilememek insanı dünyada en rahatsız edebilecek duyguların başında geliyor herhalde. Ne zaman aklıma gelse kovarım. İnançla da alakası yok. Cennete inananlar bile ölümden korkar. Eğer inanmıyorsan zaten hiçliğe düşeceksin ve evet, aslında yaşamanın anlamı yaşamın sona erene kadardır. Yani şuan ne anlam yüklüyorsan yükle, Son nefesini verdiğinde yaşadığının bile farkında olmayacaksın, sen diye bir şey kalmayacak. Zaten bence insanların Tanrı inancına iten en büyük sebep budur. Çoğu insan aslında dini kitapları doğru düzgün okumaz, okusa bile üstüne düşünüp anlamaya zaman ayırmaz. İnanan insanların çoğu, Kur'an'da bir takım inandırıcı sebepler varsa da bunları yakalayabilecek kadar konuyla ilgili falan değil. Çoğu tamamen ölüm korkusu ve şu hayat bittikten sonra tamamen yok olmayacaklarına dair bir umut bir ihtiyaçtan dolayı her zaman inanmaya meyillidir.

Özetle, bir ateist için ölümü düşünmek daha kolayca içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bir deist için çok değişken olabilir. Bu konuyu herhalde yine en kolay inananlar atlatacaktır ama dediğim gibi onlar için bile her zaman çok korkutucudur ölüm, sonuçta inandığı şeyin gerçek olmama ihtimali var.

Burada farklı dini inançlara göre hayatın manasını açıklamayacağım, zaten çok genel geçer ve bilindik şeyler. Bir google search'ü ile bulunabilir. Dolayısıyla ben daha çok felsefik yaklaşmak istiyorum konuya. Hayat ebedi değil ama canlı olduğun süre içinde de bir amaç edinebilirsin. Dünyada ne kadar az uğraşın, ilgi alanın olursa o kadar zordur yaşamak. Kendine bu dünyada bir amaç, hatta amaçlar edinmeli insan. Küçük şeylerde mutlululuğu bulmayı öğrenmeli. Ancak böyle hayatı anlamlı kılabiliriz bence. Gerçekten sevmek ve sevilmek de çok önemli oluyor bu yolda. Önce hayattaki ilgi alanlarını keşfetmesi lazım insanın hayatına anlam kazandırabilmek için. Yeni şeyler öğrenmeye, farklı şeyler deneyimlemeye açık olması lazım. Kendini bile tanımayan o kadar çok insan var ki. Nelerden hoşlandığını, aslında nelere önem verip, nelerle mutlu olduğunu bilmeyen...

Özetle, başa dönersek, aslında dediğim gibi, hakkın var. Herşey manasız gibi görünüyor olabilir ileride yok olacağını, var olmuş olduğunu bile bilemeyeceğini düşünmek seni korkutuyor olabilir, herkes için böyle ama bu ne kadar uzak olduğunu bilmediğin bir gelecek. Oysa sen şuan burdasın, yaşıyorsun, hayattasın... Ne mutlu ediyor seni ? Ne güldürüyor yüzünü ? Neler keyif verir sana hayatta ? Hayır, pahalı cep telefonu, yada marka kıyafetler falan değil, bir anlık yalan mutluluklardan değil, kalıcı ve sürdürülebilir mutluluklardan bahsediyorum. Herhangi bir şeyi öğrenip, o şeyi tutkuyla yapmaktan bahsediyorum. Envai çeşit spordan, sanata, okumaktan gezmeye, sosyal sorumluluk işlerinden mahallende her gün gördüğün bir kediyi beslemeye, belki ufacık bir bitkiyle ilgilenmeye kadar herşey olabilir. İnsan işlediği kadar parıldar. Bu sorduğun sorunun cevabı hayatı dolu dolu yaşamaktır...

293 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et