Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
M M
M M
Üye
4

Öldürme içgüdüsü neden kaynaklanıyor?

Hepimizde olmuştur herhangi birini öldürme isteği ve o anı düşününce gelecek rahatlama hissi. İnsanlar olarak öldürmek de bir temel içgüdü müdür? Evrimsel olarak nasıl açıklanabilir?
10,825 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf İğın
H. sapiens

Sizin sorunuz daha çok psikolojiye giriyor ancak evrimle ilişkisini açıklamak elbette mümkün.

Psikolojik olarak açıklaması, belirli bir sebepten ötürü (bu sebep tamamen özneldir) nefret ettiğiniz kişinin (beraberinde herkesin) en çok değer verdiği şey olan bilinci ve vücudu yok olursa sizin o kişiden alcağınız “hak” olur. Bu sayede o kişi size hakkınız olan şeyi vermiş olur, size göre. Bu da size rahatlama ve bir stres faktöründen kurtulma, serotonin ve dopamin salgılamaya sebep olur. Bunu online silah oyunlarında görebilirsiniz. İki oyuncudan biri çok iyi biri de çok kötü oyuncu olsun. Kötü olan oyuncu iç güdüsel olarak her yenilgisinde suçu kendinde aramak yerine iyi oynayan oyuncuya öfke besler ve nerdeyse onu bir kaşık suda boğacak duruma gelir. Bu oyun gibi basit bir şeyden hayatta gerçek olarak yaşanınca öldürme isteği zuhur eder.

Evrimsel olarak açıklaması, doğada hayatta kalmak için belli canlıları öldürmeniz gerekebilir. Bu üst bir beyin fonksiyonu ve gruplaşma ile kabile ve aşiret kavgalarına, kan davalarına, psikolojik rahatsızlıklara vb. durumlara dönüşebilir. Kısacası öldürmek eski hayvani yaşantımızda hayatta kalmak için yaptığımız bir şey. Şimdiki yaşantımızda ise gruba bağlılık veya psikolojik rahatsızlıklar ile ortaya çıkabilecek bir şey.

Tüm Reklamları Kapat

Ölümün bilimsel açıklaması için kaynaktaki makaleyi okuyabilirsiniz.

990 görüntülenme

Kaynaklar

 1. ÇMB. Ölüm. (27 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close