Sorulara Dön
1
Tarih & Coğrafya

Okyanus ve deniz sınırlarının belirlenmesindeki kriterler nelerdir? Siyasi haritaların deniz sınırları belirlenmesinde etkisi var mı?

Mesela sargasso denizi diye bir deniz neden var resmen okyanusun bir kısmını çizip burası deniz demişler her rasgele alan deniz olabiliyor mu özellikle şu sargasso denizini çok merak ettim ayrıca internette hiçbir karaya kıyısı olmayan tek deniz yazıyordu bu yanlış bir ifade değil bermuda adası bu denizin içinde? Bir de scotia denizi var

1
Anonim 1
120 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorunuza tam olarak cevap olabileceğinden emin değilim ama tek tek bahsettiklerinizden yola çıkalım.

Sargasso Denizi'nin ayrı bir deniz başlığında söz edilmesinin sebebi dört ayrı okyanus akıntısı ile çepeçevre sarılmış olmasıdır. Bu yönüyle Kolomb'un ilk seyahatine dair kayıtlarda bile bahsi geçer, birbirine sürekli karışarak doğal bir tek yönlü akım oluşturmayan Atlas Okyanusu'nun bu bölümü Avrupalı denizciler için büyük bir sorun oluşturmuştur. Sargasso Denizi'nin bu özel coğrafî durumu onu okyanusun herhangi başka bir yerinden ayırır.

Scotia Denizi'nin tanımı ise onun tarihsel olarak uzun süren bilinmezliğinden ileri gelir. Magellan'ın seyahatinden sonra uzun bir süre Güney Amerika'nın güneyindeki sularda ne olduğu ve Atlantik'ten Pasifik'e bir geçiş yolu var olup olmadığı bir sır olarak kaldı. Doğal seyir rotası sığ ve labirenti andıran karmaşasıyla kuzeydeki Tierra del Fuego'dan geçmeye devam etti. 1578'de Sir Francis Drake'in istemeden de olsa hava şartları nedeniyle kıtanın güneyinden dolaşmak zorunda kalması Güney Amerika'nın güneyinde büyük bir su kütlesi bulunduğunu kanıtladı. Fakat 60'ıncı enlem civarındaki bu suların tüm çetin şartlar göze alınarak tümüyle keşfedilebilmesi için 20. yüzyılda Scotia gemisi tarafından detaylarıyla keşfedilmesi gerekti. Bilinmezlik bu bölgeye deniz genel ismini verirken Scotia gemisi de özel ismini verdi.

Bildiğim kadarıyla denizlerin akademik olarak kabul edilmiş keskin sınırlı bir tanımı yok. 1982 tarihli BM Denizler Hukuk Sözleşmesi'ne göre zaten tüm okyanuslar birer denizdir. Fakat örneğin Hazar Denizi gibi çok çeşitli dillerde deniz tabir edilen bir kapalı su kütlesi bu sözleşmeye tabi değildir. Çeşitli dillerde Dünya karalarının etrafını kuşatan büyük su kütlesinin daha küçük alt birimleri için Türkçedeki "deniz" tabirine karşılık gelen kelimeler mevcuttur. Bunların en çok bilinenleri yerel düzeyde isimlendirilip uluslararası nitelik kazanan Akdeniz, Karadeniz, Çin Denizi, Baltık Denizi gibi isimlendirmeler olmasına rağmen yukarıda sizin örnek gösterdiğiniz gibi belli bir kavim, coğrafya ya da meslek grubuna has isimlendirmeler olabilir. Bu tanımlamalar nihayetinde sadece genelgeçer kabullerden köken alırlar.

242 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. The United Nations Convention On The Law Of The Sea. (24 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 24 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın