Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Okuma eylemi nasıl evrimleşti?

Homo Sapiens 300.000 yıl önce ortaya çıktı ve yazı ilk olarak 5500 yıl önce bulundu. Nasıl oluyor da 5500 yıl kadar kısa bir sürede (evrimsel açıdan) beynimizde yazıları takılmadan okuyabilen anlayabilen ve yorumlayabilen bir mekanizma oluştu?
440 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Mehmet Levent Melik
Bilimsever

Oldukça güzel ve yerinde bir soru,

Okuma, yazılanı duyu organları yoluyla algılayarak, algılananı, anlamlandırma ve yorumlama amacı ile zihnin duyu organları ile ortaklaşa yaptığı bir etkinliktir. Okuma işi vücuttaki birden fazla merkezin bir araya gelerek oluşturduğu bir eylemdir.

Tüm Reklamları Kapat

Yazı ve yazılanı okuma birçok kişinin sandığı gibi basit bir eylem değildir. Önce görme, sonra anımsama, daha sonra anlama gibi aşamaları olan karmaşık bir eylemdir. Bu eylem çok kapsamlı bir program gibidir. Okumada kullanılan sistemler kompleks bir yapıya sahiptir. Kompleks yapıdan birinin sekteye uğraması bu eylemin olumsuz bitmesine neden olabilir.

Bu denli karmaşık bir icat olan yazının ortaya çıkabilmesi için, öncelikle ona ihtiyaç duyulması gerekir. İhtiyaç olmadığı müddetçe bu denli karmaşık bir şey icat edilemezdi.

Tüm Reklamları Kapat

Atalarımız on binlece yıl boyunca avcı toplayıcı olarak küçük gruplar halinde yaşadılar. Gruplarda eşitlikçi bir komün hayatı geçerliydi. Özel eşya kavramı yoktu . Kimse kimseyi beslemezdi. Grubun üyeleri beslenmek istiyorsa av veya toplama faaliyetine eşit şekilde katılmalıydı . Fazla ürün veya artı ürün diye bir kavram söz konusu değildi.

Tüm bunlar insanlık tarihinin en büyük dönüm noktalarından biri olan tarım devrimi ile birlikte değişecekti . Mezopotamya'nın dicle ve fırat nehirleri arasındaki bereketli topraklarında, Sümer olarak adlandırılan bir halk geliştirdiği tarım teknikleriyle fazla ürün veya artı ürün elde etti .Bu artı ürün, yeni sulama ve kanal inşaatlarında yada yağmacı güruhlara karşı savunma amaçlı olarak çok sayıda bireyin işbirliğini gerektiren eylemler için kullanılmaya başlandı. Mevsimlerin döngüsü de büyük önem taşımaktaydı ve ekim ve dikim zamanlarının iyi hesaplanması gerekiyordu . Bu durum ise, tüm bunları organize edecek bireylerin işlevinin değişmesini, zorunlu kılıyordu.

Eski avcı toplayıcıların şifacıları, tarım toplumunda, insan üstü güçlerle, yani tanrılarla iletişim kuran rahip krallarına evrildi . Ne var ki onların bile aklı, kimin ne miktar fazla ürün getirdiğini hafızada tutmaya yeterli değildi.

İçlerinden biri , kimin ne kadar fazla ürün getirdiğini hatırlamak amacıyla bir kil tablete işaretler çizmeyi akıl etti. İşte bu ilk muhasebe kayıtları , homo sapiens'in yani insanlığın şafağının artık yavaş yavaş aydınlanmaya başladığının da habercisiydi.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Okumayı öğreniyoruz. Okumayı ancak en erken 5-6 yaş civarı, nerdeyse 1 yıl süren bir eğitim sonunda, sürekli pratik yaparak öğrenebiliyoruz. Beynimizde okumayı zahmetsizce öğrenebilecek bir yazılım yok.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Oguz Han
Oguz Han
11K UP
Sıradan Vatandaş

İnsanlar icatlarına uyum sağlamaz(en azından genetik açıdan), insanlar kendilerine uygun olanı icat eder. Bu soru "nasıl oluyor da kaba etimiz hem sandalyelere, hem klozetlere hem de pantolonlara uygun olabiliyor?" sorusu gibi. Eğer yazıyı anlayamayacak olsaydık, yazı hiç icat edilmezdi.

152 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close