Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Nötron yıldızı ve garip kuarklar nedir?

Garip kuarklar tam olarak nedir? Varlığı kanıtlandı mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Garip kuarklar:spin değeri 1/2, elektrik yükü -(1/3)e olan ikinci kuşak kuarklardır. kütleleri ise 80-130 MeV arasındadır.

nötron yıldızları,süpernova patlamalarından kalan maddelerin kütle-çekim kanunu gereğince bir araya gelmesinden oluşan yıldızlardır.Nötron yıldızların kütlesi çok büyük olmasına rağmen hacimleri çok küçüktür.Nötron yıldızları nerdeyse tamamen nötronlardan oluşmuştur ama az miktarda proton ve elektron da yapılarında vardır.

süpernova patlaması, enerjisi tükenen büyük yıldızların patlaması demektir.

bu güne kadar gözlemlenmiş en büyük nötron yıldızının kütlesi güneşin 2 katıdır.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük, sorumluluk demektir. Bu yüzden birçoklarının ondan ödü kopar.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder