Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Normal ne demektir acaba?

Normal ne demektir diye uzunca araştırdım sizin cevaplarınızı almak isterim
199 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Herhangi bir sözlüğe bakarak bile cevaplanabilecek bir soruyu sormanız hiç de "normal" olmadığı için bu soruyu hangi kasıtla sorduğunuzu anlamaya çalışmak da normal olsa gerek. :)

Kelime anlamı ile alışıldık, şaşırtıcı olmayan, olağan demek. Ama anlamının içinde bir de "kurallara uygun olan" kastı var ve bence işler burada karışıyor. Çünkü dünyanın hemen her bölgesinde ve tarihin tüm zamanlarında sayısız "kurala uygun olmayan" şey, olağan ve alışıldık olmuştur. Buna göre evet haklısınız, "normal nedir?" sorusunu sormak gayet normal ve haklı olur.

Bu Reklamı Kapat

Örneğin ülkemizde "kadına şiddet" gayet normaldir çünkü ne yazık ki çok sık rastlanan bir şeydir. Her gün şiddet haberi görüyoruz, her yıl binlerce kadın şiddete maruz kalıyor ve onlarca kadın da eşleri, sevgilileri ya da akrabaları tarafından öldürülüyor. Yani hiç birimiz aslında kadına şiddet haberi duyduğumuzda şaşırmıyoruz. Bunun sık rastlanan bir şey olduğunu biliyoruz çünkü. Ama "kurallara ve ahlaka uygun"luk açısından bakarsak elbette kadına şiddet hiç de normal bir olgu değil. Yani kadına şiddet vakalarına şaşırmıyor olmamız onu normal olarak gördüğümüz ve kabullendiğimiz anlamına gelmiyor. Ama aslında bu durum, tanıma uyuyor.

Başka bir örnek verelim: Dünyaya büyük bir göktaşı çarpacak olsa bu tüm dünya insanları için son derece anormal bir durumdur. Bu olayı normal olarak görüp karşılayacak insana rastlamak zor olur. Ama aslında bu olay o kadar normaldir ki. Çünkü bildiğimiz kadarı ile 65 milyon yıl önceki, dinozorların kökünü kazıyan göktaşı çarpması olayından beri dünyadaki neredeyse tüm canlılığı yok eden bir göktaşı çarpması olayına rastlamadık. Ama galaksimizde ya da evrenin bütününde muhtemelen her saniye milyonlarca gök cismi birbiri ile çarpışıyor. Yani bu olay aslında son derece normal.

Kanser olmak, trafik kazası geçirmek, gelişmiş dünyada kölelik ve diktatörlük, sömürü, cinsel taciz ve tecavüzler, açlık sefalet fakirlik... Başka bir çok örnek verebilirim ama uzatmamak adına toparlıyorum: Normal olgusunu, kendi hayatlarımız, ahlaki yargılarımız ve "ideal olan" tanımlamamız ile esnetiyoruz. İnsanlık olarak bir karar vermemiz gerekiyor. Sık rastlanana normal diyecek isek bu andığım korkunç durumların hepsi aslında gayet normal. Çünkü sık karşılaşılıyor. Bunlar dünyada, hayatlarımızda, çevremizde bol bol var. Ama kanuni ve ahlaki olarak kabul edilmez oldukları ve onlarla mücadele etmenin yollarından birinin onları anormal olarak kabul etmek olduğu için onlara normal demiyoruz. Bu durum bence, birbiri ile çelişen doğruların ortaya çıkardığı bir paradoks. İki taraf da haklı, iki tercih de kendi içinde doğru. Yani "normal"in ne olup ne olmadığı meselesi de gayet normal bir sorun. Anormal olan şu: Bunun farkında değiliz. Normal ve anormal olgularına bir adım geriye çekilerek bakmayı başaramıyoruz ya da bunu yapmayı istemiyoruz. Kendisinden 5 değil 10 yaş büyük birine aşık olanı bile anormal olarak görmeye meyilli olduğumuz için "normal"liğin medeniyetimize daha uzun süreler uğramayacağını düşünüyorum ve bunu bile gayet normal olarak değerlendiriyorum.

355 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et