Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Argümantatif Mantık Hatası
Yüklü Soru Eftal Oturakçıibogil tarafından eklendi
Argümana doğrulanmamış varsayım veya varsayımlar katmaktır.
 • 1. Öncül | Doğru Öncül
  Yaşımız ilerledikçe farklı duygular yaşayabiliriz.
 • 2. Öncül | Belirsiz Öncül!
  Yaşımız ilerledikçe duygusuzlaşırız
 • 1. Sonuç | Hatalı Sonuç!
  Yaşımız ilerledikçe farklı duygular yaşıyorsak kesinlikle duygusuzlaşırız
Mantık Hatası Açıklaması
Soru bir varsayım üzerinden herkesin kesinlikle bu şekilde yaşlandığı yükünü taşımaktadır.
0
Mantık Hatasını Göster
İçeriği Göster
2

Neden yaş artdıkca duygusuzlaşıyoruz?

741 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
mesmaa a
Okur

Elbette bunun bilimsel cevabı vardır ama bence hayatı daha fazla deneyimlediğimiz için çoğu şeyin mümkün olduğunu düşünüp karşılaştığımız durumlara karşı herhangi bir tavır takınmıyoruz. Kürk mantolu madonna kitabında da bundan bahsediliyordu.

"Etrafını bu kadar iyi tanıyan,karşısındakinin ta içini bu kadar keskin ve açık gören bir insanın heyecanlanmasına ve herhangi bir kimseye kızmasına imkân var mıydı? Böyke bir adam,önünde bütün küçüklüğü ile çırpınan birine karşı taş gibi durmaktqn başka ne yapabilirdi? Bütüb üzüntülerimiz,kırgınlıklarımız,hiddetlerimiz,karşımıza çıkan hadiselerin anlaşılmadık,beklenmedik taraflarınadır.Her şeye hazır bulunan ve kimden ne gelebileceğini bilen bir insanı sarsmak mümkün müdür?"

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aziz Abdullayev
Psikoloji meraklısı

Bilimsel bir açıklama değil fakat benim fikrimce: Çocukken bazı şeyleri ilk defa yaşarız, ilk defa yaşamasak bile bazı faktörler yüzünden (İlgi çekmek vb) olayları büyütüyoruz ve bu sebeple de duygularımızı duşa vurmak zorunda kalıyoruz.

Hemde Yaşımız arttıkça hayatı daha çok deneyimlemeye başlıyoruz ve çoğu zaman karşılaştığımız sorunları ilk defa yaşamadığımız için bu problemlere karşı nasıl karşı saldırı yapacağımızı biliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
M. özer
M. özer
11K UP
Okuyucu arastirmaci vb

Kisa ve öz olarak kendimce bir örnekle aciklamaya calisacagim.saatte 200 km hizla giderken cevreyi algilamakla 60 km hizla giderken algilamak arasinda nekadar fark varsa,gencken hayati algilamakla yasliyken algilamak arasinda okadar fark oldugunu düsünüyorum.duygusalligin sebebinin de temelde buna bagli oldugunu ve tabiki hayat 60km hizda yasanmaya başladiginda, 200 km hizla giderken neler kacirildiginin farkina varilip, yaşanilan derin düsünceler.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
175K UP
Bilim ve felsefe okuru

Yaşlanmayı veya yaş almayı çocukluktan çıkış süreci olarak tanımlarsanız sorunuzun cevabını alırsınız. Çocukluk insanda biranda bitmez ve bir süreçtir. Realite karşısında 'yenildikçe' çocukluğunuza ait 'masalları' kaybedersiniz. Bu 'masallar' ise duyguları taşıyan şeydir. O masalları yitirdikçe ve gariptir ki hayal dünyanızın 'tadı'ndan uzaklaştıkça duygular yitirilmeye başlanır.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tycho Marieham
Tycho Marieham
2,233 UP
Bilgi & Yorum

Duygusuzlaşmak değil, olgunlaşmak. Neyin ne kadar önemli olduğunu zamanla farklı yorumluyoruz. Küçük bir çocuğun talepleri, taleplerini reddedince verdiği tepki, reddetme nedenini umursama seviyesi zaman geçtikçe deneyimler ve görüşlerle harmanlanır. Büyüdükçe hangi duyguya ne kadar izin vereceğimizi daha iyi belirleriz. Bir nevi onları daha iyi yönetiriz.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close