Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Neden yararlı bitkiler otçul canlılardan korunmak için onlara zararlı olacak şekilde evrimleşmedi?

Bahsettiğim şey şu örneğin ; buğday bize yararlı bir bitki ve biz onu besin olarak kullanıyoruz bu da onların sayısını azaltıyor peki neden buğday bize yararsız olarak evrimleşmedi.

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Çünkü buğday yaşamak istemiyor. Buğday üremek ve genlerini aktarmak istiyor. Tıpkı diğer tüm canlılar gibi. Ayrıca biz buğday kullanarak buğdayın sayısını azaltmıyoruz, artırıyoruz.1

Tüm canlıların üremesinin nedeni aynıdır. Buna en bilinçli canlı olduğunu düşündüğümüz insan da dahil. Türünün devamını sağlayacak iç mekanikler dolayısıyla üreme isteği çoğu zaman karşı konulamaz olmakta çünkü bugüne kadar birikimli bir biçimde ilerleyen evrim bu temel mekanik üzerine kurularak ortaya çıkmış ve zamanla bu mekaniği de güçlendirmiştir. Eğer böyle bir temel oluşmasaydı hiçbir canlı üremek istemezdi ve o "ilk bakteriler" ölüp giderdi. Dolayısıyla canlılık başlamadan bitmiş olurdu. Ancak şu an içinde yaşadığımız dünyada öyle olmadı. Canlılar üremeye temelli bir biçimde gelişmeye başladı ve zaman içinde bitkiler ve onların içinde de buğdaylar oluştu. Bir de insan oluştu, aynı yolla.

İnsan, doğada kendi başına duran ve diğer otsu bitkiler gibi tozlaşmayı bekleyen buğdayı keşfetti ve potansiyelinin farkına vardı. Çevredeki buğdayları topladı. Bunlardan ekip hasat edebildiklerini biriktirdi ve onları yeniden ekti. Zamanla nasıl yapması gerektiğini öğrendi. Edinilen tecrübe sayesinde daha verimli buğday bireylerini ıslah etti. Böylelikle gittikçe daha fazla buğday üretmeye başladı. Üretilen buğday miktarı arttıkça insanların beslenmesi kolaylaştı. Daha az insan çaba harcayıp daha fazla besin elde edilebiliyordu. Böylece toplumda, çalışmayan ama buna karşın ölmeyen insanlar ortaya çıktı. Buğday üretimi herkesi besliyordu ve artıyordu. Böylece "artı ürün" oluştu. Artı ürün sayesinde çeşitli meslekler ortaya çıktı ve insanlık bugüne geldi.

İnsanlık bugün hala buğdayı ıslah etme ve verimliliğini artırma konusunda çalışmaya devam ediyor. Ve buğdaylar bu durumdan çok memnun. Çünkü insanlar bunu yaptıkça yeni buğday türleri oluşuyor, buğday popülasyonu her geçen yıl artıyor. Buğdaylar önceden göçebe gibi yaşarken bugün hepsi belki de Tokyo'daki insan yoğunluğundan daha yoğun biçimde yaşıyorlar. Her bir tarlada inanılmaz buğday metropolleri bulunuyor! Eğer biz bu metropollere bakıp geliştiğimizi ve uygarlaştığımızı iddia ediyorsak buğdaylar neden etmesin? Kendilerine bir "salako" bulmuşlar ve tıpkı parazitler gibi onları kullanıp kendilerini geliştiriyorlar. Ama buğdayları ne kadar geliştirdiğinin farkında değiller. Bu durum, et olarak tüketilen hayanlar için de geçerli ancak onlar hayvan olduğu için çoğu zaman konunun içine saptırıcı unsurlar girebiliyor. Kısacası buğdaylar için zararlı bir şey yapmıyoruz. Onların oluşum/ var oluş amaçlarına hizmet ediyoruz. Daha ne istesinler?

3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • B. C. Curtis. Wheat In The World. (07 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 07 Mayıs 2021. Alındığı Yer: FAO | Arşiv Bağlantısı
  • WWF, et al. (Rapor, 2016). TÜRKİYE’NİN BUĞDAY ATLASI.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın