Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden uyuyoruz? Uykunun canlı bedenine ne faydası vardır? Uyku beyin için midir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Bu soruya 50 yıldan fazla süre uyku araştırmacılığını sürdüren, Hızlı göz harekatının rüyaları nasıl yönlendirdiğini ortaya koyan, Stanford Üniversitesi Uyku Araştırma Enstitüsini kuran ve başkanlığını yapan, uyku bozuklukları alanında bir kaç işe imza atan we otorite olan William C.Dement[Wikipedia] 2010 senesinde cevap verdi[Independent]. Sizi onun cevabıyla baş başa bırakayım:

"As far as we know, the only reason we need to sleep that is really, really solid is because we get sleepy."

Yani diyor ki "bildiğimiz kadarıyla uyumamızın yegane sebebi uykulu hissetmeğimizdir."

50 seneden fazla süren araştırma, o kadar çalışma ile varabildiği sonuç o ise sanırım niye/neden uyuyoruz o bilinmiyor diyebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
2

Uyku beyin için faydalı olsa da uyumamızın temel sebebi bu değildir.Daha çok eski atalarımızın geceleri avlanmadığı ve vahşi hayvanlardan korunabilmek için hareketsiz kalma ve ses çıkarmama eğiliminden kaynaklandığı öne sürülüyor.Bunun yanında bildiğimiz üzere beynimiz uyku halinde geçici hafızada ki bilgiyi tekrar ediyor ve kişi için mental ve fiziksel olarak rahatlama sağlıyor böylelikle kişinin psikolojisini sağlıklı tutup, tecrübesini sabitliyor bu da ikinci bir teori olarak sürülüyor fakat hala tam olarak neden uyuduğumuz kesin olarak bilinmiyor.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir politikacı bir sonraki seçimi, bir devlet lideri ise bir sonraki nesli düşünür.”
James Clarke
Geri Bildirim Gönder