Puan Ver
8
Puan Ver

Neden sevmediğimizi söylediğimiz ama aynı zamanda popüler olmuş şarkıları dinlediğimizde dilimize dolanır, sürekli kafamızda çalar?

Önyargı mı denir bilmiyorum. Ama örnek verecek olursak reynmen, mero gibi şarkıcılar bir anda patlar, çoğu kişi şarkılarını dinler. Evet, ben gerçekten o türden müzikleri sevmem dilime dolansa bile hoşuma gitmez. Ama sorun da bu işte: neden dilime dolanıyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Aklımıza takılan şarkıları genel olarak incelersek (ki Londra’daki Goldmiths Üniversitesi’nde bunla ilgili bir araştırma yapılmıştır) bunların çoğu nakarat içeren basit şarkılardır.

Fark ettiyseniz bir şarkının tamamını değil, sadece belirli bir kısmını, özelllikle nakarat gibi çok tekrar eden kısımları tekrar ederiz. Az önce de söylediğim gibi viral olmuş şarkılar basit ve ritmik tekrarlar içermektedir. Karmaşık bir müzik altyapısı (vokal, farklı enstürmanlar, bass vb.) yerine tekrar eden ve bu yüzden de hafızada kalıcı teknikler kullanılır. Hafıza sistemimize girmelerinin nedeni de bu olabilir. Nörolog Oliver Sacks, Musicophilia adlı kitabında, dile dolanan şarkıların “beynimizin müziğe karşı aşırı hassasiyetini gösterdiğini” ifade ediyor.

İnsan hafızasıyla ilgili araştırmalarda, kısa dönemdeki hafızamızda “köle sistemleri” olarak adlandırılan olgulara dikkat çekmiştir. Bunlar, belleğimizin görüntü ve sesleri yakalayan bölümleridir ve bir şeye yoğunlaştığımız kısa süre boyunca onları canlı tutmamızı sağlar.

Köle sistemlerden biri “zihnin gözü”dür ve görsel bilgileri toplar; diğeri ise örneğin telefon numaralarını hatırlamamızı sağlayan “içkulak”tır; ama bu fizyolojik anlamdaki kulak değil, "içimizdeki kulak"tır. Dile dolanan şarkıların etkilediği kısım işte burasıdır. Gün içindeki planlarımızı, yapılacak işler listesini veya başıboş düşünceleri tekrarlamak yerine içkulağımız bir şarkının birkaç notasına veya sözlerine takılır. Hiç aklımızı meşgul etmeyen bir yanımız, bizim isteklerimizi yerine getirecek yerde bize karşı dönmüş, istemediğimiz halde bir şarkıyı sürekli tekrarlar olmuştur.

Bunlar elbette ki farklı alanlardan yapılmış deneylerin toplamıyla yapılmış bir genel değerlendirme. BBC Türkçe'nin sitesinde bunun üzerine yapılmış deneye yönlendiren bir kaynakça bulamadım. Ancak bu açıklamanın az da olsa size bir fikir kazandırdığını umuyorum.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. BBC Kaynakta yazılı olan konu üzerine yazılmış BBC dergisinin bir makalesidir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aktif bir uzay programınız olduğunda, toplumun beklentileri yükselir ve ortak umutlar güçlenir. Uzay keşifleri, doğası gereği optimistiktir!”
Bill Nye
Geri Bildirim Gönder