Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Kabal
Can Kabal
1,207 UP
Üye
0

Neden küçük yıldızların ölümünden sonra kara delik oluşmaz?

Bir yıldızın ölümünden sonra kara delik oluşması için yıldızın kütlesinin neden oldukça büyük olması gerekli. Yakından gözlemleyebileceğimiz küçük karadelikler de oluşabilir ya da oluşturulabilir mi?
338 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
C. Caner Telimenli
Popüler Bilim Yazarı

Bu durum aslında uzay-zaman düzleminin yapısı ile alakalı.

Karadelikleri bu yapıda oluşan delikler gibi düşünebiliriz. Uzay-zaman düzlemini ise bir çarşafa benzetebiliriz. Bu çarşafı köşelerinden tutup gerdiğimizde üstüne koyacağımız nesneler çarşafı büker, etraflarında eğimli bir bölge oluşur. İşte bu uzay-zaman düzleminde de olur. Kütle arttıkça eğim de artar, bir noktadan sonra ise çarşaf ya da uzay-zaman delinir. İşte bu karadeliktir. Nasıl çarşafın delinmesi çarşafın dayanıklığına bağlıysa uzay-zaman düzleminin de delinmeden esneyebileceği bir sınır vardır. Bu sınır Schwarzschild yarıçapı olarak bilinir. Bu sınırın üstünde kalan nesneler karadelik olamaz.

Herhangi bir şekilde karadelik oluşturmak ise şu an mümkün değil. Bazı tezlere göre kuantum düzeyinde küçük karadelikler sürekli oluşup yok oluyor. Ayrıca kugelblitz diye bir tez de var, belli bir noktaya yeterince yoğun ışık tutulduğunda karadelik oluşması gerektiğini öngörüyor. Ancak dediğim gibi bunlar birer tez ve gerçekte bu yöntemleri kullanarak karadelik oluşturmak mümkün müdür o da belli değil. Ki oluşturduğumuz anda etrafındaki her şeyi yutup kontrolsüz bir şekilde büyümesi kaçınılmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Schwarzschild yarıçapı hakkındaki bir yazımızı kaynakcçaya ekledim, orada arkadaşlar ayrıntısı ile bahsetmişler.

Son olarak çarşaf örneği anlamanıza yardımcı olsa da sadece bir örnek olduğunu unutmamak lazım, en bariz fark olarak uzay-zaman iki boyutlu değil sonuçta.

163 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Mehmet Demiryay. Schwarzschild Yarıçapı Nedir? Bütün Karadelikler "Aşırı Yoğun" Olmak Zorunda Mı?. (20 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 20 Kasım 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close