Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden ışık hızını aşamayız?

Lise 1. sınıf öğrencisiyim biraz basit bir şekilde açıklar mısınız 😊
360 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ertuğrul Genç
Astronomi meraklısı

Yüzyıllar boyunca fizikçiler, bir nesnenin ne kadar hızlı hareket edebileceğinin bir sınırı olmadığını düşündüler. Ancak Einstein, evrenin aslında bir hız sınırı olduğunu gösterdi: ışığın boşluktaki (yani boş uzaydaki) hızı. Hiçbir şey saniyede 300.000 kilometreden (saniyede 186.000 mil) daha hızlı gidemez. Sadece ışığı oluşturan fotonlar dahil kütlesiz parçacıklar bu hızda hareket edebilir. Herhangi bir maddi nesneyi ışık hızına çıkarmak imkansızdır çünkü bunu yapmak için sonsuz miktarda enerji gerekir. Görünüşe göre Einstein, gençken hayal gücünü yakalayan ışık demetini asla yakalayamazdı!

Bir nesne ne kadar hızlı hareket ederse, o kadar büyük olur. Hızlanan bir nesne kütle kazanıp ağırlaştıkça, hızını artırmak için giderek daha fazla enerji harcar. Bir cismi ışık hızına ulaştırmak için sonsuz miktarda enerji gerekirdi.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. amnh. Cloudflare Captcha. Alındığı Tarih: 26 Nisan 2023. Alındığı Yer: AMNH | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mevlüt Can Ay
Bilim Meraklısı

Işık hızı, evrendeki en hızlı hızdır ve yaklaşık olarak 300.000 kilometre/saniye hızındadır. Bu hızı aşamamanın pek çok nedeni vardır. İlk olarak, Einstein'ın Özel Görelilik Teorisi'ne göre, bir nesnenin hızı arttıkça, kütlesi de artar. Bu nedenle, bir nesnenin ışık hızını aşması için sonsuz bir enerji gerektirir ki, bu mümkün değildir.

Ayrıca, herhangi bir nesnenin hızı, hızlandığı veya yavaşladığı oranda zamanı da etkiler. Bu, zamanın yavaşlayacağı ve sonunda duracağı anlamına gelir ki, bu da ışık hızını aşmanın imkansız olduğunu gösterir.

Son olarak, evrende var olan madde ve enerji, ışık hızından daha yavaş hareket edemez. Bu nedenle, bir nesnenin ışık hızını aşması mümkün değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu nedenlerden dolayı, ışık hızını aşmak mümkün değildir ve bunu yapmanın da hiçbir yolu yoktur.

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı, et al. Işık Hızı Ile İlgili Temel Bilgiler: Işık Hızını Neden Geçemeyiz?. (29 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 25 Nisan 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close