Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Neden insan ve hayvan karışımı canlılar yaratmıyoruz?

Düşünün köpek insan ve daha daha başkaları.Bunun gelecekde mümkün olma ihtimali var.Peki buna neden şimdiden başlamıyoruz?
475 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Alim Öner
Alim Öner
26K UP
Bu konuda bilgim var

Öncelikle şu an elimizde bu derecede ileri bir teknoloji yok. İstediğimiz zaman animelerdeki gibi yarı insan yarı hayvan yada mitolojilerdeki gibi insan zekasına sahip devasa hayvanlar yapamamız mümkün değil. Eğer ani bir altın çağa giremezsek bu böyle en az birkaç on yıl devam edicek gibi. Bu tür deneylerin kabul edilmeme nedenleri şunlar. Diyelim ki maymunlar cehennemi filminde olanlar gerçek dünyada da oldu ve maymunlar insanlarla hemen hemen eşit düzeyde zeka sahibi varlıklar oldular. Herşeyden önce biz insanlar için tehititir zira insanın diğer canlılara kıyasla üstün veya avantajlı kılan şey zekası ve sosyal bir toplum olmasıdır. Biz deri rengi yüzünden kendi türdaşını rahatlıkla köle pozisyonuna sokabilen canlılarız ben insanı insan olarak kabul etmezken gidip maymuna insan hakları mı vericeğim? Elbette hayır bunun sonu katliyam. Zeka sahibi bir canlıyı fabrikada üretmek başlı başına hem ahlâkî hemde politik bir sorun zira bu durumda insanın telefondan farkı kalmıyor bunun potansiyel askeri kullanımından bahsetmiyorum bile. Zeka sahibi bir canlının savaşta ölmek üzere üretilme potansiyeli taşıyan bir bilim desteklenemez. Poliyanacılık bile yapsak sorunlar bitmiyor zira düzgün bir bedene ulaşana kadar oldukça falza deneme yani ölüm (kurban) gerekiyor. Kısaca hem tehlikeli hem de ahlâkî olarak "kötü" sayılan bir alan olduğu için bu alandaki çalışmalar en azından halka açık bir biçimde desteklenmez ve desteklenmemesi şüphesiz en sağlıklı seçenektir. Ben bu tür konuların tabu olmasına karşıyım zira elinde sonunda bilimin ilerlemesinde engel olucaktır bu tür tabular. Fikrim ana amaç bir tür insan varyantı yaratmak (veya benzer konular) olmamalı insanları iyileştirmek için hayat kalitesini artırmak için yapılmalı bu tarz deneyler. Ayrıca büyük bir dikkat takip edilip diğer bilim insanları tarafından sıkıca denetlenmeli. Bu sayede gizliden gizliye deney yapmaktan çok daha güvenilir bir şekilde aynı sonuçlarla ulaşabiliriz.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Koç
12. Sınıf Öğrencisiyim.

Öyle bir şey yaratmak şuan bütün dünya da yasak çünkü dünya tarihi açısından etik bir davranış olmadığı düşünülüyor ki değil. Gizli gizli yapan ülkeler olabilir ama şu anlık bilinen ve yapılan yok.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close