Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden gelecek nesiller için genlerimizi aktarmak istedik çok duyarlıca değil mi? Neden yaşayıp ölmedik?

Basit canlılardan sapienslere kadar
137 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Muhammed Akman
Öğrenci

Bu tarz sorular çok fazla bu platformda bence nedeni hayatın ne olduğunun anlaşılmaması. İstek, irade böyle şeyler gerçek şeyler değil. Bizim kendi davranışlarımızı açıklamak için kullandığımız ifadeler. Dünya üzerinde hiç bir canlı genlerini aktarmak istemiyor. Hiç bir canlı bu istekle yanıp tutuşmuyor. Ama eğer bunu yapmasalardı şuan tek bir canlı olmazdı. Yani bunu yapmayan bireyler her türde olabilir. Çocuk sahibi olmak istemeyen bir çok kişi olabilir etrafınızda. Ama anlayacağınız üzere onlar bu yüzden eleniyor. Bir canlı ancak yeni nesiller oluşturduğunda tür olarak varlığını devam ettirebiliyor. 

Belki bu en temel içgüdüye karşı gelebilecek en güçlü canlı insan. Fakat bizim ürettiğimiz şeylere bakın. Aşk dediğimiz şeyi açıklayamama sebebimiz gerçek dışı bir şey olması. Genetik devamlılığı sağlamak adına biyolojik ve kültürel evrim tarafından üretilmiş bir düşünce. 

Bir çok canlı bilincin en küçük parçasına dahi sahip değil. Yaşayıp öleyim ne olacak diye düşünebilme şansı yok. Yaşadığının bile farkında değil ki genlerimi yeni nesillere aktarayım mutlaka diye düşünsün. Umarım ne kast ettiğim anlaşılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim. (8 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yotta Yubato
Yotta Yubato
5K UP
Lise Öğrencisi

Aslında yaşamın özü / var olma sebebi kendini kopyalaması, üremesidir. Kimyasal çorbada (ya da bir tür kimyasal çeşitliliğin olduğu bir yerde) kendini kopyalayabilen moleküller yaşamın temelini oluşturdu ve yaşam oluşur oluşmaz evrimleşmeye başladı, evrim sürecinde en iyi şekilde üreyip varlığını devam ettirebilme yeteneğine/genlerine sahip olanlar yaşamaya devam etti ve çoğaldı, bunu yapamayanlar ise doğal olarak neslini devam ettiremeden öldü. Bunun sonucunda ,yine doğal olarak, neslini devam ettirebilen canlılar var olmaya, daha da çoğalmaya devam etti ve biz de bu canlılardan biriyiz. 

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (8 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (8 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (8 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close