Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hilal Şen
Hilal Şen
2,388 UP
Üye
1

Neden dışarıda bizden para isteyen insanlara hem para vermeyip hem de kötü hissediyoruz? Para kazanan biri olmasak bile suçluluk neden duyarız?

İnsanlara acıma, halimize şükretme ama başkaları için pek de bir şey yapmamak bir nevi kültürümüz. Etik açıdan bunun doğrusu nedir? Hangi insanlar bu hissi yaşamaz ya da genel olarak nasıl başa çıkarlar? Bir yere bağış yapıyor olmak bu hissi yok edip, para isteyen insanları hiç umursamamak çözüm müdür?
2,996 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
257K UP
Krononot⁸

Sahip olduğumuz empati, sosyallik nedeniyle, kendimiz iyi şartlarda bile olsak, türdaşımızın içinde bulunduğu olumsuz şartlar bizi doğrudan etkiler. Temelde kendimizi onun yerine koyarak aslında derinde kendimize üzülürüz. Karşımızdaki bir aynadır.

Dilenen bir kişiye azıcık bir para vermenin onun hayatını değiştirmeyeceğini bilmek de bizi üzer aynı nedenlerle. Ancak bu konuda farklı faktörler söz konusu.

Öncelikle dilencilik, sosyal bir sorun. Kişisel değil. Yani bireylerin çözemeyeceği, devletin çözmesi gereken bir durum. Aslında bir dilenciye para vermek, dilencilik sistemini beslemekte. Her verilen para, daha çok dilenen kişiye neden olmakta. Ve çocuk yaşta zorla dilendirilen kişileri üretmekte. Oysa biz iyilik yapıyorduk?

Tüm Reklamları Kapat

İşte konun sosyal bir konu olması, devletin çözmesi gerektiği durumu burada öne çıkıyor. Yani sorumluluk bireyde değil. Aynı şekilde Afrika'daki aç kitleler için de olumsuz duygularımız oluşmakta. Bu durum da uluslararası bir sorun. Sömürü, düzensiz gelir paylaşımı vs vs nedenlere bağlı. Bu demek değil ki biz hiçbir şey yapmamalıyız. Tabii ki farkındalık oluşturma gibi faaliyetler yapmalıyız. Ancak birey olarak tek başımıza yapabileceklerimiz, bize düşenler var, devlete düşenler, yerel yönetimlere düşen görevler var. Bizim bu kurumlara bildirimde bulunmamız, vereceğimiz paradan (dilencilik sistemini besleyen para) daha faydalı olacaktır. büyük ihtimalle. Ve suçluluk duymamız için bir neden de kalmayacaktır.

472 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Genç Mühendis
Genç Mühendis
275K UP
Düşünür

Merhabalar Hilal Şen

Bir olaya vereceğimiz tepki düşüncelerimizle ve tecrubeler imiz bağlı olarak veririz. Şahsen ben para vermediğim zaman zerre pişmanlık duymuyorum. Çünkü çok küçükken dindar olduğum zamanlarda hep camiye giderdim. Oradaki dilencilerin sürekli para için kavga ettiklerini, birbirlerini itip kalktıklarını görürdüm. Daha sonra o dilencilerin namaz çıkışı arabaya binip gittiklerini gördüm, söylediği yalanlara şahit oldum. Benim tecrübelerime şunu söylüyor=

Dilenen insanlar yalancı. Fakirlerin şerefli insanlar olduklarını düşünüyorum, dilenip başkalarından medet ummazlar çalışırlar. Ben hep bunlara şahit oldum. Ayrıca onlara para verdiğin zaman çalışmak için sebepleri kalmaz. Sürekli dilenir ve geçimini bununla sağlar. Daha kötüsünü soyliyim bazı çeteler çocukları zorla dilendirdiği haberlerde sık sık da gösteriliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yazdığım şeyler gaddarca gibi gelsene değil, gözümüzü kapatmak istediğimiz gercekler. Ben dilencilere para verilmemesi taraftarıyım.

Ayrıca şu konuda anlaşalım, kültürümüz yardımlaşma çok önem verir. Hatta Osmanlı'da sadaka taşları vardır, ihtiyacı olan uzerine bırakılan sadakaları kimse görmeden alırmış. Ben insanlara yardım etme taraftarıyım ama dilencilere değil. Sana tavsiyem görmezden gel dilencileri, umursama en doğru yol bu.

341 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close