Paylaşım Yap
Sorulara Dön
4

Neden diğer hayvanlar uyurken yastık vs gibi bir şeye ihtiyaç duymazken insan ihtiyaç duyar?

Anatomik olarak insana benzer canlıları da incelediğimde onların böyle bir ihtiyaç duymadığını az çok görüyorum lakin insan için neredeyse olmazsa olmaz bir durum gibi, hatta reklamlar doktorlar vs sağlıklı yastık önerilerinde bulunur.
640 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mustafa Merthan Merdoğlu
Sert yastık severim.

Bu en temelde "S" şeklinde bir omurgaya sahip olmamızdan kaynaklı bir durum. Sadece yastık değil ortopedik yatak da aslında oldukça gerekli sağlık açısından. Sağlıklı bir zeminde uyku çekmemek vücudu omurga ile alakâlı (fıtık, skolyoz vs.) rahatsızlıklara daha açık hâle getiriyor. Bunun yanında yastık insanın kaliteli bir uyku çekebilmesi için olmazsa olmaz da değildir. İnsan bedenini zamanla yastıksızlığa alıştırabilir.

153 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Anıl Aybars Bağ
Diş Hekimiyim/bilimin ışığında düşünen, sorgulayan bir canlıyım

Merhaba Selçuk,bence bu sorudaki yorumun bir tık öznel kalmış ;iki sebeple doktorların sağlıklı yastık önerilerinin sebebi, böyle bir sektörün oluşu ve maddi kaygılar olabilir sigara önerimi bile yapıldı bu sebepten,ihtiyaçtan ziyade alışkanlık bence ama evrimsel gelişimimizi düşünelim belki net olmasa da bizi bir cevaba sürükler.

Primitif atalarımız ani değişen coğrafi bir olayın etkisi ile gür ormanlı bir araziden,savana ortamına geçiş yaptığı teorisi çok güçlü.Vücutları,ormanda dallarda yaylanarak gezmeye uyumlu tam 4 ayak olmasa da 2 ayağının üstünde duran bir canlı hiç olmayan diyeceğimiz türdü.Savana ikliminde yüksek otlar var ve yırtıcı hayvanları görmek ve kaçmak için biraz daha dikleşebilenler genlerini aktardı.Farklı görüşler olsa da bizi dik tutan omurga iskeletimiz çok hızlı gelişmiş orası kesin.iskelet kas sistemimiz daha çok kaçmanın getirdiği avantaja göre evrilmiş.kafa tasının arkasında foreman magnum diye koca bir delik var bipedalizme doğru giderken bu deliğin şekil değiştirmesi lazım yani horizontal düzlemden daha vertikale doğru dikleştik ama koşmamız lazım çünkü hava kararana kadar mağrana gitmiş olmazsan aslanlara yemsin, sonra hanım da evde seni bekliyor :)kuyruk sokumunla hizalansaydı eğer koşma sırasında ki yaylanarak enerji kazanımını esnekliğini ve hızını elde edemeycektin.

O yüzden yastık koyduğun bölge, omurganın eğimli yapısından dolayı boşa çıkıyor biz de destekleme ihtiyacı duyuyor olabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close