Sorulara Dön
3
Biyoloji & Genetik

Neden diğer canlılar üreme döneminde ürerken insanlar yılın herhangi bir gününde üremeye hazırdır?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar

Hayvanların genel olarak sadece bir dönemde çiftleştikleri iddiası aslında sanıldığı kadar doğru bir ifade değildir. Çünkü özellikle memeli hayvanlardaki eşey hücreleri de tıpkı insanların eşey hücrelerinin yapısına oldukça benzerdir (tabiki de gen faktörünü hesaba katmazsak). Ancak hayvanlar yine de üremek için doğru zamanı bekleyebilir.

Birçoğumuzun bildiği üzere kış uykusuna yatan hayvanlar için yaz ve sonbahar ayları hazırlıkla geçer. Canlı, bu süreçte kilosunu arttırır, kürkünün,derisinin bakımını yapar, bir su kaynağı arayabilir ve aynı zamanda avcılardan olabildiğince uzak bölgelere çevreden topladığı çalı çırpıyla yuvasını yapabilir veya mağara oluklarında yatabilir. Elbetteki bu dönemler bu kadar yoğun ve hazırlıklı geçerken yanında doyurması gereken bir yavrunun olmaması vahşi kış sürecinde ona bir avantaj sağlayacaktır. Dolayısıyla hayvanların bazı dönemlerde üremeye yatkın olmaması çevre faktörleriyle açıklanabilir. Kış uykusuna yatmayan memeli hayvanlarda da durum benzer şekilde yaşadıkları iklimle açıklanabilir. Savanlarda, kıtlığın her sene periyodik olarak yaşandığı dönemlerde (yani çoğunlukla yazları) hayvanın yavrusunun olmaması çevredeki sınırlı besin kaynakları açısından kendisi için avantajdır.

Bütün bu çevresel faktörlerin yanında bir de anatomik faktörler bulunabilir. Mesela bir anne memelinin yavrusu avlanmış olabilir. Bu dönemde anne memelinin hemen yavru üretebilmesi beklenemez. Canlıda bir süre hormonların yeniden üreme için alverişli hale gelmesi beklenebilir.

Sonuç olarak eğer canlı, yukarıda kaba olarak bahsettiğimiz herhangi bir süreçte değilse, genel olarak üremeye elverişlidir ve önemli nokta elverişli süreç her zaman yılın belli dönemlerinde gerçekleşmek zorunda değildir.(Örneğin evlerimizde yediği önünde yemediği arkasında olan kedi ve köpeklerimiz için uygun bir partner olduğu takdirde; üremek için yılın belli bir dönemini beklemelerine gerek yoktur.) Bu dönemler özellikle canlının herhangi bir hazırlık içinde olmadığı ve fizyolojisinin uygun olduğu dönemler olabilir ve hatta bu dönemler çoğunlukla bahar aylarını bile bulabilir. Ancak memeli hayvanların üremesi yukarıda da bahsettiğimiz üzere sadece yılın belli dönemlerinde gerçekleşen bir olay değil, şartların uygun olduğu dönemde sık görülen bir olaydır.

169 görüntülenme
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın