Puan Ver
0
Puan Ver

Neden bize hiç faydası olmasa bile zorda olan birine yardım etmek isteriz?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

çünkü aslında sana faydası var. hatta bir çok faydası var mesela neden kardeş kediler birbirlerini yalarlar veya anne kedi neden çocuklarını yalar ve çocukları da onu yalar? çünkü üstlerindeki pislikleri, böcekleri temizleyerek dış etkenlerden daha güçlü bir şekilde korunurlar bu zamana kadar bir şekilde evrimleşerek bu hale gelmiş bir hareket bu. tıpkı senin iyilik yapma isteğin gibi çünkü senin iyilik yapma isteğin de daha iyi bir toplum daha güvenli bir toplum oluşturmaya yöneliktir. iyilik yaptığımız zaman diğer insanlar bize daha çok güvenirler vesaire vesaire sonuç olarak kendimizi koruma altına almış oluruz. bize yarar sağlamayacak bir iyilik yoktur. yüzme bilmeyen birisi bile bir çocuğu kurtarmak için denize atlayabilir, o çocuğun ona direkt olarak yarar sağlamayacağını bilir ama sonuçta içi rahatlayacak vicdanını susturacak ve refah bir hayat yaşıyacaktır eğer kurtarma girişiminde bulunmasaydı vicdanı aylarca ona eziyet edecekti. örnekler çoğaltılabilir fakat görüyoruz ki insanın kendi için yapmadığı bir hareket yok.

Teşekkür Et
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğru bir ifadenin zıttı yanlış bir ifadedir. Ancak derin bir gerçeğin zıttı, bir diğer derin gerçek olabilir.”
Niels Bohr
Geri Bildirim Gönder