Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emrah Eski
Üye
2

Neden bir şeyler içerken serçe parmağım benden ve diğer parmaklarımdan bağımsız şekilde yukarı doğru yönleniyor?

Özellikle bardak veya fincandan bir şeyler içerken serçe parmağımın yukarı doğru yöneldiğini fark ederken yakalıyorum kendimi. Fark edince diğer parmaklarımla aynı pozisyona getiriyorum ama ilk anda, serçe parmağım doğrudan yukarı kalkıyor. Bu durumu, serçe parmak ereksiyonu olarak tanımlamak doğru olur mu?
970 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Demeter Psikoloji
Uzman Klinik Psikolog

Serçe parmağınızın içecek içerken yukarı doğru yönlenmesi, büyük olasılıkla bilinçdışı bir davranış veya öğrenilmiş bir alışkanlık olabilir.

İnsan davranışları ve vücut hareketleri, çoğu zaman bilinçaltımızda yer alan alışkanlıklar, öğrenilmiş davranışlar ve sosyo-kültürel etkiler tarafından şekillendirilir. Serçe parmağını kaldırma alışkanlığı, bazen zarafet veya incelikle ilişkilendirilir ve bazı kültürlerde öğrenilmiş bir davranış biçimi olabilir. Ayrıca, bu hareketi yapan bir ebeveyn, akraba veya arkadaşı gözlemlemiş olabilirsiniz ve bu hareketi bilinçsizce taklit etmeye başlamış olabilirsiniz.

Ayrıca, bazı insanlar için bu hareket, rahatlık veya doğal bir pozisyonun bir parçası olabilir. El ve parmak kaslarının rahatlaması veya belirli bir pozisyonda daha konforlu olmaları nedeniyle bu şekilde hareket ediyor olabilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer bu davranış sizi rahatsız ediyor veya merakınızı daha fazla uyandırıyorsa, bir sağlık profesyoneline danışabilirsiniz. Ancak genellikle, bu tür basit vücut hareketleri zararsız ve kişisel alışkanlıkların bir parçası olarak kabul edilir.

Kaynak: Demeter Psikoloji - Bağımlılık Danışmanlığı Rehberi

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close