Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden bazı kahinlerin söyledikleri tutar ve gerçek olur? Bilimsel açıklaması nedir?

Geleceği bildiğini iddia eden insanlar nasıl bazı şeyleri biliyor?

3
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
3 Cevap

Birinin ortaya 1000 iddia attığını düşünelim bu iddialardan 10 tanesi tutsa, kişinin tutturma oranı yüzde 1'dir ama geri kalan 990 tane yanlış olsa dahi odak yanlışlarda değil doğru iddialarda oluyor.

Ayrıca falcı gibi kişilerin söyledikleri şeyleri yuvarlama ve tüm insanlara uyabileceği sözler olduğunu görebilirsiniz.

Şu yazılara bakmanızı öneriyorum:

https://evrimagaci.org/forer-barnum-etkisi-astroloji-ve-fallar-neden-bize-uyuyor-astrolog-ve-falcilar-kisiliginizi-nasil-tahmin-ediyorlar-2898

https://evrimagaci.org/kahve-fincani-ve-ouija-cin-tahtasi-kullanarak-ruhcinolu-cagirmak-mumkun-mudur-2808

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Bir çoğu sonradan yazılmış kehanetlerdir aslında, buna en iyi örnek Baba Wanga kehanetleridir. Bu konuda Evrim Ağacı sitesinin bir yazısında Barlum etkisinden de bahsedilir ayrıca. Bazısı sonradan üretilme bazısı binlerce tahmin arasından seçilmekte. Ben de bir kehanette bulunayım. 10 yıl sonra uzaya seferler uçak bileti fiyatlarında başlayacak. Kehanetimi biraz daha ilerletmek istiyorum. Buna ilkin çok zengin insanlar gidecek ????

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Çok sayıda iddia ortaya atılıyor ve bu binlerce iddiadan biri bile tutarsa ışıklar o iddiaya çevriliyor.Tamamen algı yönetimi.

Ve aynı zaman da tahminler yuvarlak olduğu için herkese uyabiliyor.Tamamen Barlum etkisi.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji fizik değildir; çünkü organizmalar fazlasıyla karmaşık fiziksel nesnelerdir. Sosyoloji de biyoloji değildir; çünkü insan toplumları özfarkındalığa sahip organizmalardan oluşur.”
Richard Lewontin
Geri Bildirim Gönder