Puan Ver
0
Puan Ver

Neden bazı insanlar arasında genetik bir akrabalık yokken ikizmiş gibi birbirlerine benziyorlar?

1
Mücahit Bügiş 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bir gen havuzu düşünelim(richard dawkins gen uzayı diyor). Bu gen havuzunda trilyonlarca farklı gen var. Bu genlerin belirli bir kısmının belirli bir sırayla dizilmesiyle çeşitli mahlukatlar oluşuyor. Bunlar çevresel şartlara göre ya yaşıyor ya da ölüyor. Bazıları diğerlerine göre daha üstün oluyor. İnsan da bu mahluklardan bir tanesi. Ve biyogenez yoluyla kendi türünü çoğaltıyor. Bu yapılırken yavruya genlerin bir kısmı anneden bir kısmı da babadan aktarılır. Yani anne tüm genlerini komple aktaramaz veya aynı şekilde baba tüm genlerini komple aktaramaz. Yarı yarıya aktarım sonucunda yeni bir mahluk ortaya çıkar. Fakat burada önemli bir nokta daha vardır. Üremeye ayrılmış genlerle, canlıyı canlı yapan genler farklılık gösterebilir. Örneğin babanın üreme genlerinde genetik olarak mavi göz olabilir. Bu gen onlarca nesil öncesinden aktarılarak kendi üreme genlerine kadar gelmiş olabilir. Ama babanın kendisi mavi gözlü değildir. Çünkü üreme genlerinde mavi göz özelliğini bulunduruyor olmasına rağmen kendi genlerine bu özelliği katılmamıştır. Yani kahverengi gözlü olmasına rağmen mavi göz geni aktarabilir. Bunun gibi pek çok komplikasyon düşünüldüğünde anne ve babaya hiç benzemeyen çocuklar ortaya çıkması mümkündür. Dolayısıyla başka genetik özelliklere sahip birine yakın olarak bir gen sıralamasına sahip olunabilir ve başka insanlarla bu şekilde benzeşim gösterilebilir. 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Richard Dawkins - Kör Saatçi Evrim mekanizmasının detaylı anlatımı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, organize bilgidir. Bilgelik, organize yaşamdır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder