Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Neden 8 tane nota var?
3,826 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Notaların nasıl ortaya çıktığı ile ilgili birçok makale var. Eminim google araması yapmışsınızdır, Evrim Ağacındaki linki aşağıda paylaşıyorum.

Ama anladığım kadarı ile siz tam olarak bunu sormuyorsunuz. Teknik olarak, ses bilimi açısından soruyorsanız işin orası biraz karışık.

Ses nasıl ortaya çıkıyor? Herhangi bir titreşim ile. Bu titreşimin birim zamandaki tekrarına frekans ve birimine de hertz diyoruz. Herhangi bir titreşim kaynağı da belirli bir iletken ortamda dalgalar oluşturuyor. Suya atılan taş gibi.

Bu Reklamı Kapat

Bu dalgalar sayesinde söz konusu titreşim de bizim kulağımıza geliyor. Sesleri duyuyoruz. Ve farklı titreşim sayıları da farklı yükseklikte ve alçaklıkta sesle oluşturuyor. Taşın oluşturduğu dalgaların birim zamanda kıyıya vuruşu gibi. Birim zamanda ne kadar az dalga gelirse ses o kadar kalın, ne kadar fazla dalga gelirse o kadar ince. Ve kalından inceye doğru bir grafik oluşuyor.

Şimdi. işin bu kısmını, küçük bir çocuğa açıklar gibi açıklamak lazım. Önünüzde bir kase çorba var diyelim. Bu çorbada hiç tuz yok. Bir kaşık çorbayı ağzınıza attınız. Ne dersiniz? Tuzsuz dersiniz. Bu noktadan sonra her kaşıktan önce çorbaya 1 mg tuz ekleyelim ve tatmaya devam edelim. 1,2,3,4... Hangi noktada tuz tadı alırsınız? Bu nokta insanın tat alma eşiği olsun. Diyelim ki 5 mg. İşte ses de saniyede en az 20 kez titreşmeli ki insanın kulağı onu algılasın. Tüm algılarımız gibi dilimizin ya da kulağımızın bir algılama eşiği var. Seste bu 20 hertz.

5 mg'da tuz tadı geldi ama pek de emin değilsiniz. Yani tuz tadı geldi ama çorbaya lezzet kattığı henüz şüpheli. 20 hertz de böyle. O ses duyuluyor ama anlamlı gelmiyor insana. Mesela 20 hertzlik titreşimle bir kelime söyleyecek olsanız o kelimeyi anlamak olanaksız gibi birşeydir. Hani bozuk ses kaydı ya da kalınlaşıp yok olan ses gibidir. İnsan için bu ses sınırı 250 hertzdir. Yani sizin isminizi ancak 250 hertz ile söylersek bu anlaşılır olur.

Bu Reklamı Kapat

Şimdi uzatmamak için açıklamamı hızlandırıyorum: 5 mg tuzdan sonra siz hangi tuz oranlarına "az tuzlu, güzel tuzlu, orta tuzlu, biraz fazla tuzlu, çok tuzlu, abartılı tuzlu, yenmeyecek kadar tuzlu" gibi, insan için anlam sunan seviye isimlendirmeleri yapıyorsanız bunları her biri seste birer notaya karşılık geliyor. Yani insanın sesi algılama hassasiyetine göre her biri farklı anlamlar sunan titreşim ve hertz miktarlarının her biri birer nota oluyor.

O hertzler şunlar:

Nota Frekans (Hz)

Do 261,6

Re 293,7

Mi 329,6

Bu Reklamı Kapat

Fa 349,2

Sol 392,0

La 440,0

Si 493,9

Bu Reklamı Kapat

Do 523,5

Peki, tam cevaba gelelim: Neden 8 tane? Çünkü 8 aşama sonra insan kulağı, aynı anlama ulaşıyor. O an'a kadar algıladığı ses anlamları tükeniyor, aynı anlama yani başa geri dönüyor. Bu aralığa da oktav diyoruz.

Özetle, sesi algılama becerisi ve hassasiyetine göre insan, farkı titreşim miktarlarının 250 ve 3000 hertz arasındaki kısmını, 8 ayrı hassasiyet ile algılayabiliyor ve her bir hassasiyet noktasına da nota deniyor. Bir kedi için, bir yarasa için, bir köpek için, bir balina için çok daha fazla nota söz konusu olurdu çünkü hayvanların ses algılama sınırları ve hassasiyetleri bambaşka. Ama insan için durum bu...

3,479 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çınar Ege Bakırcı. Notalar. (13 December 2020). Alındığı Tarih: 13 December 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  2. wikipedia. Ses Sinyali. (13 December 2020). Alındığı Tarih: 13 December 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et