Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sude .
Üye
4

Moleküler biyoloji ve genetik bölümleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve bilimi, dinlemeyi, araştırmayı seviyorum. fiziğe de ilgim var fakat çıkmazdayım. önerilerinize açığım.
579 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Anıl Aybars Bağ
Diş Hekimiyim/bilimin ışığında düşünen, sorgulayan bir canlıyım

Merhaba sevgili kardeşim.Üniversite okumayı seçecek isen öncelikle hangi amaçla bunu yaptığını belirlemelisin. Mesala ilgi duyduğun veya merak ettiğin bir konuyu bu konunun uzmanlarından öğrenmek,akademik olarak araştırmak ve katkı sağlamak, üniversitelerin en önemli varoluş amaçlarından.Universitede seçeceğin alanı ne için seçmek istediğini belirlemek de önemlidir.ilerde geçimini,buradan elde edeceğin kazanımlarla mı yapmak istiyorsun,öyle ise ülkende veya dünya da bunun bu bağlamda nasıl bir karşılığı var.Örneğin Türkiye de bu alanın mesleki karşılığını x kişi sağlasın ama bu bölüme 10x kişi alınıyor olsun.Kendini nasıl konumlandıracaksın,bu x in arasına girmek için mi çabalayacaksın yoksa yurtdışında diğer imkanları mı zorlayacaksın veya ülkede bu sektörü geliştirip 10x lik mi yapmaya calisacaksın.Yani demem o ki önce üniversiteden ne beklediğini,kendinin gerçekte ne istediğini (paramı,ünvan mı,hangi ülke ,bunun için neler yapabilirsin,ne kadar azimlisin,ideallerin neler....gibi),her detayıyla ele alıp karar vermen gerekir.Bu kriterleri doğru tespit etmek için kendine dürüst olman ve kendini iyi tanıman gerekir ama o yaşlardaki en büyük yanılgı kendini tanıyor olduğunu sanmak ki kendini tanıma,bulma yolculuğu hiç bitmez orası ayrı konu.Bunun için seni en iyi tanıyan ebeveynlerine,öğretmenlerine (tabiki sağduyulu ve sığlıktan uzaktalarsa) danışabilirsin.Eğer, yanlış trene bindiğini fark edersen de ki hiç problem değil, o zaman ilk durakta inip doğrusuna binmek seni mutsuz bir yolculuktan kurtarır hatta yanlış sandığın yolculuktaki gördüğün yerler de yanına kâr kalır,anlatırsın.

189 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cmr M
Biyoloji öğrencisi

Genetik dersi keyifli olmakla birlikte sevmeyenler için ıztırap olan bir ders şu anda gördüğüm kadarıyla genetik dersinin içeriği diğer gördüğüm derslere göre daha zor ve detaylı . Eğer genetiğe karşı özel bir ilgin varsa kesinlikle okumaya değer bir bölüm sorunda fiziğe ilgim var demişsin ama biraz daha genetik dalını araştırıp o şekilde karar vermeni öneririm . Değeri bilinmeyen ama tüm dünya için çok kıymetli bir bölüm olduğundan dolayı gelen olumsuz yorumlara karşı kulak asmamanı ve nerede nasıl mutlu oluyorsan o bölümü okumanı tavsiye ederim. Umarım senin için en iyisi olur .

117 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close