Evrimsel Biyoloji ve Moleküler Biyoloji Derneklerinden, Sağlık Bakanlığı'na Koronavirüs Testleri Hakkında Çalışma Desteği!

EkoEvo ve MBD, Genom Dizilemesi, Veri Analizi ve Laboratuvar Testlerini Gerçekleştirmek Üzere Bakanlığa Destek Sağlayacağını Bildirdi!

Gece Modu

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği ile Moleküler Biyoloji Derneği Covid-19 salgınına karşı Sağlık Bakanlığı'na genom dizilemesi, veri analizi ve laboratuvar testlerini gerçekleştirmek üzere destek sağlayacağını bildirdi.

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği ile Moleküler Biyoloji Derneği ortaklaşa hazırladıkları dilekçeyi Sağlık Bakanlığı'na sundu. Dilekçede Türkiye’de SARS-Cov-2 genomu dizilenerek ülkede hangi suş veya suşların var olduğu belirlenerek virüsün yayılımına dair öngörüsel modeller geliştirilebileceği ve moleküler biyoloji ve genetik testler hakkında danışmanlık ile gönüllü desteği sağlabileceklerini bildirdi.

Dilekçenin tam metni şöyle:

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞINA,

COVID-19 pandemisinin devam ettiği koşullarda bilim dünyası virüsün tanınması, yayılmasının önlenmesi ve hastalığın tedavisi konusunda yoğun çalışma yürütmektedir. Bu kapsamda son 3 ay içinde dünya çapında 600 SARS-Cov-2 (HCov-19) virüs suşuna ait genom dizisi yayımlanmıştır. Öte yandan şu ana kadar Türkiye’den herhangi bir SARS-Cov-2 genom dizisi yayımlanmamıştır ve Türkiye’de hangi suş veya suşların var olduğu bilinmemektedir. Türkiye’de mevcut teknolojik altyapı ile virüs genomlarının dizilenmesi ve bu verinin analizini yapabilecek uzman birikimi bulunmaktadır.

SARS-Cov-2 genomlarının evrimsel analizi birçok alanda değerli bilgi sağlamaktadır. Bu tip evrimsel genom analizi sayesinde virüs suşlarının kökeni ve biyolojik değişimleri belirlenebilmekte, ayrıca virüsün yayılımına dair öngörüsel modeller geliştirilebilmektedir. COVID-19 salgınını kontrol etmeye yönelik Bakanlık kapsamında yürütülebilecek bir genom analizi çalışmasının aciliyetini vurgular, iki dernek bünyesinde bulunan uzman evrimsel biyologların, ekologların ve moleküler biyologların laboratuvar çalışmaları ve hesaplamalı veri analizi yoluyla bu çalışmaya destek olmaya hazır olduğunu bildiririz.

Buna ek olarak, COVID-19 pandemi krizinde toplumun tüm paydaşlarının katkı sağlaması gerektiği görüşünü taşıyan iki dernek üyelerimiz adına Bakanlığımızın ihtiyaç duyacağı moleküler biyoloji ve genetik testleri hakkında danışmanlık, moleküler testlerin uygulanacağı merkezlerde çalışacak uzman gönüllüler ve çeşitli tanı kitlerinin birbiri ile kıyaslamasını yaparak en doğru kitlerin seçilmesi için bağımsız denetçi olarak görev almaya hazır bulunduğumuzu dikkatinize sunmak isteriz.

Saygılarımızla,

Anıl Soyumert Ertürk & Nesrin Özören

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği Başkanı & Moleküler Biyoloji Derneği Başkanı

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 5
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • EkoEvo. Covid-19 Salgını Için Moleküler Biyoloji Derneği Ile Ortaklık. (2020, Mart 22). Alındığı Tarih: 23 Mart 2020.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/04/2020 16:23:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8380

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sıradışı olun. Tuhaflığınız, sizi sihirli yapan şeydir.”
Parker Lewis
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder