Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Modifikasyonda gen işleyişinde değişim meydana gelmek zorunda mı? Evet ise sünnet gibi işlem sonrası nasıl bir işleyiş değişimi yaşanır?

Eğer gen işleyişi değişmek zorunda değilse canlıdaki her değişim modifikasyon başlığı altında incelenebilir hale gelmez mi? Örneğin bitkinin susuzluktan solması ya da sulanınca tekrar canlanması da mir modifikasyon örneği haline gelmez mi? Yani aslında modifikasyon kısaca değil, tam olarak ne?

1
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Bir olayın modifikasyon olarak adlandırılabilmesi için çevrenin etkisi gözlenmelidir. Çevre şartları (sıcaklık, nem, ışık vb.) canlının genlerinin işleyişinde değişim meydana getiriyorsa ve canlıyı bu şartlara adapte ediyorsa tüm bu olaylara modifikasyon denilebilir. Modifikasyonda genetik değişim olmaz, genlerin işleyişinde değişim olur. Oluşan modifikasyon kalıcı olsa bile DNA nükleotit diziliminde etkisi olmaz.

Konuyla ilgili kaynakta belirttiğim yazıdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Modifikasyon Nedir?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Jeolojik kayaçlar, Dünya'nın yazdığı epik bir şiir gibidir.”
Rachel Carson
Geri Bildirim Gönder