Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Mikroorganizma işlev durumda olması için, en az 395 genin bir arada olması gerekiyorsa bu genler evrim ile nasıl bir araya gelebilir?

Ben CAK timinden Cihat. Aklıma takılan konu şu; En küçük mikroorganizmanın işlev durumda olması için 395 Gen (bir arada) lazım, bir azalsa sistem çöküyor. Bu canlı evrim ile olacaksa, nasıl bir araya geldiler. Her biri zamanla oluştu ise, 395. gen gelene kadar, diğer 394´ gen nasıl ölmeden bekledi. Henüz bir işe yaramayan gen, neden üretilir ki. Ev
292 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Öncelikle evrim "Bu gen işe yaramaz, üretmeyeyim." diyemez. Evrim, bilinçli bir güç değil. Bu konudan bağımsız olarak genomunuzun çoğunu oluşturan çöp genler buna örnek.

İkinci olarak canlılık ve cansızlıktan canlılığın oluşmasına kadar giden bütün süreçler koca bir deneme yanılma çorbası gibi. Milyonlarca "gereksiz" gördüğünüz tekime de yaşanıyor. Bunlar bilinçli şeyler değiller. Ortada daha "canlı" bile yokken kimyasal evrim sayesinde daha kararlı yapılar kendini daha kolay kopyadıkça canlılığın temeline gidecek yapı oluşuyor. Bunu genler çat diye birleşti olarak da görmeyin. Süreçler, kendi içinde karmaşık ama kararlı olarak ilerleyebiliyor.

Önce RNA modeline göre, ribozim, RNA'nın atasal bir versiyonu ve tepkimeleri hızlandırıyor. Bu atasal yapı zamanla karmaşıklaşarak RNA oluştu, daha sonra bu RNA'dan ters transkripsiyon yolu ile DNA oluştu buradan da canlılığa gidecek süreçler devam etti.

Tüm Reklamları Kapat

395 gen gerekli mi bilemem ama görebildiğiniz gibi canlılığın temeli cansızlık olduğundan "gerekli genlerden" tutun, gerekli tepkimelere hepsi "canlı" bile diyemeyeceğiniz kimyasal öbeklerin kimyasal evrimi sayesinde adım adım kararlı hale gelerek oluştu.

Kaynaklara koyduğum cevapta da kısa bir özet ve daha çok kaynak bulabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. U. Derin. İlk Canlı Nedir Ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Canlılık Nasıl Oluştu?. (9 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 14 Şubat 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı S&C | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close