Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Meritokrasinin sakıncları var mıdır, varsa nelerdir?

511 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkemli Mareşal
Araştırmacı

Çok ciddi sakıncaları ve dokuncaları vardır. Görünürde iyi gözüksede gerçekte kötü bir yönetim. Başta insanın özyapısına aykırı bir anlayış. Bende isterim yönetim tek bir yerden gelsin, liyakat olsun falan ama uygulanamayacak derecede bir yönetim. Kanımca, Meritokrasi uygulanacak değil örnek alınacak bir yönetim dizgesi. Meritokrasinin sakıncaları ve neden yalnızca bir düş olarak kalacağının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

Birincisi, uygulandığı zaman anında bir tekelleşme süreci başlayacak. Bir nevi oligarşi dönemi başlayacak. Bu yönetim Osmanlı'daki Enderun'a benziyor. Enderun'dan çıkan öğrenciler (mezunlar) devlet yönetiminde işe başlar vs. Meritokrasi'de böyledir. Konu üzerine eğitimli kimseler işin başına geçer. Ancak Osmanlı'dan biliyoruz ki bu adamlar tek bir yerden gelecek, bir nevi ordu düzeni. Burada en önemli kavram eğitim. Eğitime herkes nasıl ulaşacak? Meritokrasi bir noktada Aristokrasidir. Meritokratlar bir noktadan sonra seçilmişliğin verdiği doyuma kapılıp seçkin bir sınıf oluşturabilirler. Şimdi ki yönetim biçimlerinin çoğu Oligarşi kökenlidir.

Demokrasi buna bir örnektir. Bu tür yönetimler (monarşi dahil) özlerine yani oligarşiye dönme eğilimindedir. Kaldı ki Meritokrasi'yi incelediğimizde devletin güç kazandığını görüyoruz. 21.yy ve sonraki düzenlerde devletin güçlü olmasına gerek yok. Ordoliberalizme uygun olarak devlet ekonomik tekelleşmeye karşı yasalar çıkartıp rekabet engelleyecileri temizlese devletin güvenliği sağlamaktan bir işi kalmayacak. Böyle bir düzen içinde devlette tekelleşme ya da seçkin bir sınıf oluşma riski en aza indirilecektir. Meritokrasi özünde güç zehirlenmesine açık devletçi bir yönetimdir. Daha bir çok sakıncası var ancak sıkıcı bir yazı olmaması için burada kesiyorum. İyi günler.

Tüm Reklamları Kapat

134 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close