Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Memelilerde genel olarak erkeğin dişiden güçlü olması türün devamı için zorla cinsel ilişkinin normal olduğu anlamına gelir mi?

memelilerde genel olarak erkeğin güçlü, dişinin güçsüz olması, gerektiğinde türün devamı için zorla cinsel ilişki/tecavüzün normal olduğu anlamında yorumlanabilir mi?
1,062 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

"Zorla cinsel ilişki" dediğimizde cinsel ilişkiye zorlanan tarafın herhangi bir seçiminden söz edemeyiz. Örneğin cinsel ilişkiye zorlanan taraf dişi ise "dişilerin eş seçmesi"nden bahsedemeyiz. Bu yüzden cinsel seçilim deyince aklımıza gelen "dişinin güçlü olanı seçmesi" dışına çıkılmış oluyor. Yani herhangi bir "seçim hakkı" tanımadan yapılan bir cinsel saldırıdan bahsedebiliriz.

Genel olarak canlı türlerine baktığımızda "zoraki cinsel çiftleşmenin" olduğu ördekleri görebiliyoruz.

Kuş bilimci Prum, “zoraki çiftleşme birçok ördek türünde oldukça yaygın ve olağandır” diye yazıyor. Bunlar sosyal örgütlenmeye dayalı toplu tecavüzler halinde gerçekleşebiliyor ve çoğunlukla “şiddete dayalı, çirkin, tehlikeli ve ölümcül” oluyorlar. Kimi zaman dişinin ölümü ile de sonuçlanıyor bu tecavüzler. Bu davranış “dişi kurbanlarının ve hatta tüm ördek türünün evrimsel çıkarlarına ters düşen bencil bir erkek evrim stratejisidir” diyor Prum. Kendi döllerini yayabilmek için bu ördekler seçilimin doğal düzenini bozuyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak dişi ördekler de bunun karşılığında bir savunma mekanizması geliştirmişler. Dişi ördeğin üreme kanalı da oldukça karmaşık bir yapıya sahip, keskin dönüşleri ve sivri dişlere benzeyen yapısıyla özellikle zoraki çiftleşme esnasında erkek ördeğin döllenmeyi başarmasını engelliyor bu organlar.

Sorduğunuz "memeli" kısmında insana odaklanırsak insan türünde böyle bir şey görmüyoruz. (Diğer memelilerden ekstra olarak hem de kültürel evrimin etkisi ile oluşan ahlak ve hukukumuz da buna engel oluyor.) "Kas gücü" bakımından güçlü olan tarafın diğer tarafı cinsel ilişkiye zorlamasının her tür için normal ya da anormal sayılabileceği yönünde bir genelleme yapamamakla beraber kendi türümüzün evrimsel sürecinden dolayı, ördeklerin aksine, gücün zorla cinsel ilişkiyi normalleştirmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

140 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
183K UP
Bilim ve felsefe okuru

Genellikle hayvanlarda eş seçimini dişiler yapar. Dişiler bunu da rekabete giren erkekler arasından kazananı seçerek yapar. Bir çok türde bunu görürüz. Yine güçlü erkek harem Kuran hayvan sosyolojisinde dışarıya karşı daha iyi korunma demek. Birlikte yavru büyüten eşleşme türünde de yine güçlü erkek yavruya daha iyi bakım ve daha fazla korunma demek. Yani bir çok türde bu gibi sebeplerle dişiler güçlü olanı seçme eğiliminde görünüyorlar. Bu durumu genler açısından açıklayanlar bunun sebebini erkeğin daha sağlıklı genler taşıdığına işaret olarak da değerlendiriyorlar. Yani dişiler güçlü ve sağlıklı erkek bireyleri genler açısından daha sağlıklı yavrular, yaşam modeli açısından daha iyi korunma vs gibi sebeplerle seçiyorlar diyebiliriz ki bu durumda tecavüz ile güç arasında bir bağlantı kurmak pek mümkün gözükmemekte.

147 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close