Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Mavi Balina türünün evrimsel gelişimi nasıl gerçekleşti?

Demek istediğim bu canlı türü hangi aşamalardan geçti de bugün yaşayan en büyük canlı olma özelliğine erişti ve ayrıca nasıl oluyor da iç sistemleri bu büyüklüğe dayanabiliyor ?
402 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
İhsan Doğu
İhsan Doğu Öğrenci

Mavi balinanın evrimsel tarihi

Balinalar, suda yaşamaya başlayan çift toynaklılardan Hint Yarımadası'nda 50 milyon yıl önce evrimleşmeye başladı. (4) (5) Balenli balinalar (Mysticeti) 33 (6)-34 (7) ile 26 milyon yıl arasında (7) dişli balinalardan (Odontoceti) ayrıldı. [2007 çıkışlı, 7. baskısı 2016'da basılan bir kitapta en eski balenli balina fosilinin 33 miyon yıl önceye ait olduğu söylendi. (7) 2018'deki bir araştırmada ise 33 milyon yıl önce yaşayan Maiabalaena nesbittae'nin balenli balinalar ile dişli balinalar arasında bir geçiş türü olduğu belirtildi. (6) ]

Bu Reklamı Kapat

Mavi balinanın (Balaenoptera musculus) familyası Balaenopteridae geç Miosen’de, 10.48 ile 4.98 milyon yıl önce evrimleşti. (2) Bilinen ilk modern mavi balina 1.5–1.25 önceye aittir. (3)

Balinaların vücut büyüklüğünün artışının tarihi

The Royal Society Publishing'de 2017'de yayınlanan bir makalede (1), önceki araştırmalarda kabul edilen Oligosen-Eosen sınırında başlayan Güney Kutbu Dolaykutupsal Akıntısı 'nın (Antarctic Circumpolar Curret) başladığı zamanda büyük avcı hayvanların baskısıyla balinaların büyümeye başladığı görüşünün yanlış olduğu, onun yerine balinaların devleşmesinin okyanusun derinlerinden yoğun, soğuk ve besin açısından bol olan su kütlesinin besin miktarı azalmış olan suyun yerini aldığı 3 milyon yıl önce gerçekleşen süreç ile Pliyo-Pleistosen’de (5 milyon yıl önce) yoğun yiyeceği alabilecek donanıma sahip olan balenli balinalarda yeni besin yoğunluğu sayesinde ani vücut büyüklüğünün artışının başladığı belirtildi. (1)

Solda, balina evriminde jeolojik önemlere göre yaşayan balinaların ortalama vücut uzunlukların artışının ve fosil türleri için tahmini vücut uzunluklarının artışının gösterilmesi (Daireler balenli balinaları, üçgenler dişli balinaları göstermektedir.), Sağda, Eosen-Günümüz oksijen izotop eğrisine göre ortam sıcaklığına bağlı vücut boyutu evriminin modellenmesinini temsil eden bir eğri gösterilmiştir.
Solda, balina evriminde jeolojik önemlere göre yaşayan balinaların ortalama vücut uzunlukların artışının ve fosil türleri için tahmini vücut uzunluklarının artışının gösterilmesi (Daireler balenli balinaları, üçgenler dişli balinaları göstermektedir.), Sağda, Eosen-Günümüz oksijen izotop eğrisine göre ortam sıcaklığına bağlı vücut boyutu evriminin modellenmesinini temsil eden bir eğri gösterilmiştir.
Royal Society Publishing
Balinalarda büyük vücudun nispeten yakın zamanda evrimleştiğini ve vücut büyüklüğünün artmasının Balaneoptera'ların birkaç soyunda bağımsız olarak evrimleştiğini gösteren, Mysticeti'de (Balenli balinalarda) büyük vücudun gelişimi Mysticeti filogenetik ağacında resmedilmiştir.
Balinalarda büyük vücudun nispeten yakın zamanda evrimleştiğini ve vücut büyüklüğünün artmasının Balaneoptera'ların birkaç soyunda bağımsız olarak evrimleştiğini gösteren, Mysticeti'de (Balenli balinalarda) büyük vücudun gelişimi Mysticeti filogenetik ağacında resmedilmiştir.
Royal Society Publishing
207 görüntülenme

Kaynaklar

 1. G. Slater, et al. (2017). Independent Evolution Of Baleen Whale Gigantism Linked To Plio-Pleistocene Ocean Dynamics. The Royal Society Publishing, sf: 8. doi: 10.1098/rspb.2017.0546. | Arşiv Bağlantısı
 2. Ú. Árnason, et al. (2018). Whole-Genome Sequencing Of The Blue Whale And Other Rorquals Finds Signatures For Introgressive Gene Flow. Science, sf: 10. doi: 10.1126%2Fsciadv.aap9873. | Arşiv Bağlantısı
 3. G. Bianucci, et al. (2019). Rise Of The Titans: Baleen Whales Became Giants Earlier Than Thought. The Royal Society Publishing, sf: 5. doi: 10.1098%2Frsbl.2019.0175. | Arşiv Bağlantısı
 4. J. Roach. Oldest Antarctic Whale Found; Shows Fast Evolution. (16 Kasım 2011). Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2021. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 5. Kolektif. Https://Evolution.berkeley.edu/Evolibrary/Article/Evograms_03. (16 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Understanding Evolution | Arşiv Bağlantısı
 6. C. Peredo, et al. (2021). Tooth Loss Precedes The Origin Of Baleen In Whales. Cell Press, sf: 22. doi: 10.1016/j.cub.2018.10.047. | Arşiv Bağlantısı
 7. D. Miller. (2021). Reproductive Biology And Phylogeny Of Cetacea: Whales, Porpoises And Dolphins. ISBN: 9781439842577. Yayınevi: Taylor & Francis Group. sf: 442.
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et