Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cengiz Altun
Cengiz Altun
29K UP
Üye
2

Marsı güneş yörüngesinden çıkarırsak eğer güneşin dünya üzerine ya da başka cisimler üzerine uyguladığı çekim kuvveti artar mı ?

647 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Baran Anık
Baran Anık
8K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhaba,

Newton'ın evrensel kütleçekim yasası:

Tüm Reklamları Kapat

formülü ile ifade edilir. Bu formülde:

iki kütle arasındaki çekim kuvvetinin büyüklüğü,

Evrensel çekim sabiti 6.67 × 10-11 N m2 kg-2 ,

birinci kütlenin büyüklüğü,

Tüm Reklamları Kapat

ikinci kütlenin büyüklüğü,

ise iki kütle arasındaki mesafedir.

Bu formüle bakıldığında 'nin (kütleler çarpımının) değişmemesi sebebiyle aradaki kütleçekim kuvvetinin de değişmeyeceği düşünülebilir fakat durum biraz daha karmaşıktır.

Marsın güneş sisteminden çıkartılması güneş sisteminde marsın kütleçekiminden etkilenen bütün cisimler üzerine etki edecektir, zira marsın kütleçekimi artık yok olacaktır. Bu etkinin yok olması, gezegenlerin ve güneşin uzay üzerindeki yerlerinin bir miktar değişmesi anlamına gelir. Bu yer değişimi ise güneş ve dünya arasındaki uzaklık üzerine etki edecektir. Bu uzaklık değişimi paydadaki 'nin (uzaklığın karesi) değişmesi anlamına gelecektir. Kütlelerin sabit kaldığı ve uzaklığın değiştiği bu durumda ise kesin bir şekilde söylenebilir ki güneşin dünya üzerindeki çekim kuvveti değişecektir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Kaynaklar

 1. Vikipedi. Vikipedi. (28 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 25 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ozge Duzel
Ozge Duzel
1,335 UP
öğrenci/uzman değil/hobi

bunu şu şekilde açıklayabileceğimi düşünüyorum:

güneşi atomun çekirdeğine benzetirsek ve gezegenleri ise elektronlara benzetirsek şöyle derim, güneşin çekim kuvveti aynı olur ama her gezegenin başına düşen çekim kuvveti artar diyebilirim

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close